Стотици във втория по големина град в Куба - Сантяго, се включиха в рядък публичен протест в неделя, съобщава "Ройтерс".

Демонстрацията принуди кубинския президент Мигел Диас-Канел да призове за диалог в "атмосфера на спокойствие и мир".

Протестиращите излязоха по улиците на Сантяго, скандирайки "ток и храна". Протестната проява идва в момент, когато прекъсванията на електричеството на места продължават по 18 или повече часа на ден, което поставя под риск от разваляне замразената храна и повишава напрежението на острова.

Куба изпадна в почти безпрецедентна икономическа криза след пандемията от COVID-19, с огромен недостиг на храна, горива и лекарства. Това предизвика рекордно масово емигриране, при което над 400 000 души се отправиха към Съединените щати.

Диас-Канел потвърди протеста в Сантяго в социалната мрежа X, малко след приключването на митинга.

"Няколко души изразиха недоволството си от ситуацията с електроснабдяването и разпределението на храната", написа той. "Готовността на органите на партията, държавата и правителството е да се съобразяват с оплакванията на нашия народ, да изслушват, да водят диалог, да обясняват многобройните усилия, които се полагат за подобряване на ситуацията, винаги в атмосфера на спокойствие и мир".

Протести в Куба заради прекъсвания на тока

Протести в Куба заради прекъсвания на тока

Ураганът Иън причини сериозни щети

Диас-Канел посочи и че "терористи" от Съединените щати се опитват да подклаждат нови бунтове.

"Този ​​контекст ще бъде използван от враговете на революцията за дестабилизиращи цели", предупреди той.

Полицията е пристигнала в Сантяго, за да "контролира ситуацията" и да "предотврати насилието".

Все още не е ясно дали е имало арести по време на протеста.

Беатрис Джонсън, служител на Комунистическата партия на Сантяго, заяви, че протестиращите са били "уважителни" и са слушали "внимателно" обясненията на правителството за недостига на храна и електричество.

Видеоклипове в социалните мрежи показват, че протестът е бил мирен.

Посолството на САЩ в Хавана съобщи, че следи протестите в Сантяго и на други места.

"Призоваваме кубинското правителство да зачита човешките права на протестиращите и да отговори на законните нужди на кубинския народ", настояха от дипломатическата мисия.

Куба вдига с над 500% цените на горивата

Куба вдига с над 500% цените на горивата

Страната преживява най-тежката си икономическа криза от разпадането на СССР

Кубинският външен министър Бруно Родригес разкритикува коментарите на посолството на САЩ, като обвини за "острата икономическа ситуация" в Куба дългогодишното търговско ембарго и санкциите на САЩ.

"Правителството на САЩ, и най-вече неговото посолство в Cuba, трябва да се въздържат от намеса във вътрешните работи на страната и подбуждане на социални безредици", написа той в X.

Протестите на острова са изключителна рядкост, но през последните години зачестяват заради изострянето на икономическата криза в страната.

Въпреки че Конституцията на Куба от 2019 г. дава право на гражданите да протестират, закон, определящ по-конкретно това право, е в застой в парламента. Това поставя демонстрантите в правна безизходица.

Правозащитни организации, Европейският съюз и Съединените щати разкритикуваха реакцията на Куба на антиправителствените протести през юли 2021 г. - най-масовите след революцията на Фидел Кастро от 1959 г. насам - като груба и репресивна.

Правителството на Куба заяви, че задържаните са виновни за нападение, вандализъм и бунт.