Латвия и Естония подписаха споразумение с Германия за купуване на ракетна система за противовъздушна отбрана със среден обсег на действие, предаде АП.

Това стана в германския град Ройтенбах ан дер Пегниц.

Споразумението е подписано от латвийския министър на отбраната Инара Мурниеце (на снимката - бел. ред.) от естонския военен министър Хано Певкур и от германския им колега - Борис Писториус.

Въз основа на документа двете балтийски страни ще могат да се присъединят към общата система за противовъздушна отбрана, предложена от Германия през 2022 година.

Германия даде нишан на Киев за ракети Taurus, независимо от ситуацията с F-16

Германия даде нишан на Киев за ракети Taurus, независимо от ситуацията с F-16

Подкрепа срещу руската агресия

Освен това по силата на споразумението Естония и Латвия ще се снабдят с отбранителни системи ИРИС-Т (IRIS-T) на обща стойност един милиард евро. Производител на системите е германската компания Diehl Defense.

"Това е най-голямата инвестиция в отбраната в историята на Естония", обяви министър Хано Певкур и допълни, че войната на Русия срещу Украйна е показала колко е важно Естония да може да защити себе си и съюзите си.

И латвийският министър на отбраната Инара Мурниеце заяви, че и за нейната страна това е най-голямата покупка в сферата на отбраната, откакто Латвия е независима държава.

В момента Латвия отделя 2.3% от БВП за разходи за отбрана. И по думите на Мурниеце правителството й има планове да увеличи бюджета за отбрана до 3% от БВП, като надеждите са това да стане през 2024 година.

От своя страна германският министър на отбраната Борис Писториус посочи, че сделката ще засили европейската противовъздушна отбрана. Той добави, че и Германия вече е сключила договор за покупка на шест системи ИРИС-Т.

Германия предаде на Украйна модерна зенитно-ракетна система

Германия предаде на Украйна модерна зенитно-ракетна система

С нея не разполага дори германската армия

От АП припомнят, че Естония и Латвия вече подписаха писма за намерения за съвместно участие в инициативата "Небесен щит".

Това е обща система за противовъздушна отбрана, която след началото на руската инвазия в Украйна, през 2022 г., Германия предложи на отделните страни членки на НАТО.

Към момента в проекта са се включили 16 държави от Организацията на Северноатлантическия договор, включително поканената в НАТО Швеция, както и неутралните държави Австрия и Швейцария.