Превратът в Нигер е противоконституционен акт и Москва призовава да се въведе ред в тази африканска държава. Това заяви руският външен министър Сергей Лавров пред Първи канал. Изявлението на министъра е публикувано на сайта на МВнР.
"Смятаме, че превратът е противоконституционно начинание. В такива случаи ние винаги заемаме ясна позиция - каза Лавров. - Ние потвърждаваме нашата позиция, че е необходимо да се възстанови конституционният ред в Нигер".
Лавров обърна внимание на факта, че държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън, британците, генералният секретар на ООН вече осъдиха преврата: "Всички казаха, че е недопустимо да се сменя властта по недемократичен начин". В тази връзка си припомняме февруари 2014 г. - превратът в Украйна. В отговор на озадачени въпроси от Запада, който гарантира нарушените позиции на споразумението, защо не могат да призоват опозицията към ред, ни беше "неясно" отговорено, че демократичният процес понякога е "непредсказуем"", каза той. Сами преценете как западните колеги се отнасят към превратите. От една страна към тези, които се случват някъде далече, а от друга - към тези, които те сами организират", каза външният министър.
Припомняме, че Съединените щати обявиха, че до момента не са видели никакви достоверни индикации за участие на Русия или частната армия "Вагнер" в преврата в африканската държава Нигер. Това заяви говорителят на Белия дом Карин Жан-Пиер.
Ръководителят на "Вагнер" Евгений Пригожин беше сниман на среща на върха Русия-Африка в Санкт Петербург, появявайки се в кулоарите на събитието, организирано от президента Владимир Путин само месец след неуспешния бунт.
Стотици наемници на "Вагнер" са пристигнали в Централноафриканската република миналата седмица, според местни доклади.
Армейското командване на Нигер в четвъртък обяви подкрепата си за преврата, извършен предния ден от войници от президентската гвардия, заявявайки, че приоритетът им е да се избегне дестабилизирането на страната.
Стотици поддръжници на преврата се събраха пред Националното събрание в столицата Ниамей, свирейки проармейска музика под облачно небе, след силни сутрешни дъждове.
Някои развяваха руски знамена и скандираха антифренски лозунги, следвайки нарастваща вълна от негодувание към бившата колониална сила Франция и нейното влияние в района на Сахел.