Ако зърнената сделка не проработи до средата на юли, тя няма да бъде продължена. За това предупреди руският външен министър Сергей Лавров, цитиран от "Интерфакс".
"За съжаление, пакетът от Истанбул, подписан на 22 юли 2022 г., все още се изпълнява само по отношение на износа на украински храни. Част от "пакета" за руския амоняк не е валиден", каза Лавров на 46-то заседание на Съветът на министрите на външните работи на Организацията за икономическо сътрудничество за Черно море (ОЧИС), проведен в онлайн формат.
Той отбеляза, че няма напредък в изпълнението на меморандума Русия-ООН, предназначен да гарантира реалното изтегляне на руските селскостопански продукти и торове от незаконните едностранни западни санкции.
"Отново трябва да заявя: ако истанбулският "пакет" не проработи, както беше иницииран от генералния секретар на ООН преди 17 юли, тогава не може да става дума за по-нататъшно удължаване", каза ръководителят на руската дипломация.
Според него "светът има нужда от руски торове и пшеница не по-малко, отколкото от украинско фуражно зърно, което се произвежда от американски корпорации и се купува на дъмпингови цени от европейците, лицемерно прикриващи се зад хуманитарни лозунги".
Лавров отбеляза, че украинската част от "Черноморската инициатива" отдавна се е превърнала в търговски проект.
Припомняме, че руският президент Владимир Путин обяви във вторник, че Москва в момента обмисля оттегляне от черноморската инициатива за зърно.
"Тези коридори, по които минават корабите, се използват непрекъснато от врага за пускане на дронове, морски дронове", каза той.
Путин добави, че само 3% от това зърно достига до бедните страни, докато над 40% отиват в богатите страни.
Путин заяви, че страната му е готова да доставя зърно на най-бедните "безплатно".
Това ще бъде обсъдено подробно с африканските лидери.