Произведените в Германия танкове Leopard-2 са се оказали негодни за използване в зоната на конфликта в Източна Украйна. Това разкри вестник Telegraph.

Той цитира заместник-военното аташе на германското посолство в Киев.

Leopard-2 са много уязвими от удари на безпилотни летателни апарати, но поради сложността на конструкцията им ремонтът им на бойното поле е доста проблематичен. Разбитите танкове доста често трябва да бъдат транспортирани до отделни ремонтни работилници в Западна Украйна или да бъдат транспортирани до Полша за по-цялостен ремонт.

"Основният проблем с предадените на Украйна танкове "Леопард-2" е, че те са твърде малко. Ако един или два от тях бъдат изпратени за ремонт, това означава, че по-голямата част от украинския запас от тези танкове ще бъде изведен от експлоатация за дълго време", казва Сергей Сумленний, директор на базирания в Берлин Център за европейска инициатива за устойчивост, цитиран от The Telegraph.

По-рано вестник Sueddeutsche Zeitung писа, позовавайки се на гореспоменатия доклад, че повечето от бойните системи, които Германия е доставила, са с ограничена бойна употреба.

Германия е дала на Украйна още 10 танка "Леопард"

Германия е дала на Украйна още 10 танка "Леопард"

Подкрепа от Берлин срещу руската агресия

Сред причините са твърде скъпите боеприпаси, твърде уязвимото оборудване, което "трудно може да бъде ремонтирано на фронта". Изключение правят самоходните зенитни оръдия (ЗРК) "Гепард", които се смятат за "любимата, най-ефективна и надеждна бойна система" във ВСУ. Освен това бойните машини на пехотата (БМП) "Мардер" са високо ценени.

В същото време системите за ПВО Patriot, системите за ПВО IRIS-T, танковете Leopard 2A6 или самоходните артилерийски системи Panzerhaubitze 2000 не са популярни.

В Полша вече ремонтират танкове "Леопард" от Украйна

В Полша вече ремонтират танкове "Леопард" от Украйна

Украйна ще получи още 14 танка Leopard 2A4

Например Panzerhaubitze 2000 се характеризира с толкова високи технически изисквания, че "боеспособността ѝ е под сериозен въпрос". Leopard 2A6 се ремонтира изключително трудно на място. Неговият предшественик, Leopard 1, макар да се счита за "надежден", "често се използва само като спомагателна артилерия" поради слабата си бронезащита.

Според украинската страна ситуацията с ракетните системи не е по-добра. Системата за противовъздушна отбрана IRIS-T във вариант SLM е ефективна, но нейните ракети са твърде скъпи и "не са налични в необходимите количества".

След загубата на първите танкове Украйна иска още "Леопард" 2 от Германия

След загубата на първите танкове Украйна иска още "Леопард" 2 от Германия

Всеки "Леопард" струвал колкото тежестта си в злато за една решителна офанзива

Patriot, въпреки че е "отлична бойна система", е непригодна за водене на бойни действия, тъй като камионите за доставка на подразделенията са "твърде стари" и "вече не е възможно да се доставят резервни части от страна на производителите".

Германия е вторият по големина доставчик на оръжие за ВСУ след САЩ. От началото на конфликта в Украйна Берлин е предоставил на Киев различни видове помощ на стойност около 44 млрд. евро.