Генералният народен комитет за външните връзки и международното сътрудничество на Либия (либийското външно министерство) разпространи комюнике, в което отхвърля декларацията на Съвета на външните министри на Европейския съюз по случая с осъдените на смърт български медицински сестри и палестинския лекар. Това съобщи БТА, позовавайки се на агенция ДЖАНА.

Комитетът изразява изненада, че в становището, разпространено от европейски представители на такова високо равнище, се изразява съмнение в справедливостта на либийското правосъдие и се призовава изпълнителната власт в Либия да се намеси по отношение на присъдата, като в същото време Европа призовава за независимост на съдебната власт в целия свят, продължава комюникето.

Тази позиция се отхвърля, тъй като утвърждава двоен стандарт, какъвто Европа отдавна прилага спрямо страни от Третия свят.

Бихме искали да очакваме от европейски представители на толкова високо равнище съчувствие към заразените либийски деца и техните злощастни семейства, както и да взимат смели решения, за да им помогнат в човешкото нещастие, се казва в комюникето.

Една практическа позиция, която изразява солидарност, би имала положително отражение върху всяка от страните, особено при положение, че те знаят по-добре от всеки друг, че Великата Джамахирия категорично отхвърля опитите за натиск и намеса в области, отнасящи се до нейния суверенитет, посочва либийското дипломатическо ведомство.

Хиляди лекари и медицински сестри от България дълго са работили и още работят във Великата Джамахирия, те срещат приятелско отношение от страна на либийските им приятели и срещу нито един от тях не е проявена несправедливост, продължава документът.

Генералният народен комитет за външните връзки и международното сътрудничество припомня, че присъдата срещу медицинските сестри и палестинския лекар все още е във Върховния съд. Следователно всякаква декларация по въпроса се отхвърля и няма да бъде от полза на нито една от страните, заключава либийското дипломатическо ведомство.