Ливанският премиер Наджиб Микати изрази надежда, че скоро може да бъде постигнато примирие, което да сложи край на боевете между Израел и подкрепяната от Иран групировка "Хизбула", съобщава "Ройтерс".
Конфликтът разтърси страната му и породи страхове от сухопътна инвазия.
Съединените щати, Франция и няколко съюзници призоваха за незабавно 21-дневно прекратяване на огъня през границата между Израел и Ливан, като същевременно изразиха подкрепа за примирие и в Газа след интензивни дискусии в ООН вчера.
Микати приветства призива за примирие, но отбеляза, че ключът към прилагането му е дали Израел, който придвижва войски по-близо до Ливан, се е ангажирал да приложи международните резолюции.
Запитан дали скоро може да бъде постигнато прекратяване на огъня, Микати отвърна: "Надяваме се, че да".
Временният кабинет на Микати включва министри, избрани от "Хизбула", която е смятана за най-мощната политическа сила в страната.
Прекратяването на огъня ще се прилага за израелско-ливанската "Синя линия" - демаркационната линия между двете страни, и ще им позволи да преговарят за потенциално дипломатическо разрешаване на конфликта, поясни високопоставен служител на администрацията на Джо Байдън.
Специалният координатор на ООН за Ливан Жанин Хенис-Пласхарт приветства призива за незабавно 21-дневно прекратяване на огъня, за да се даде възможност на дипломацията да постигне успех.
Израелските въздушни удари тази седмица бяха насочени към лидерите на "Хизбула" и поразиха стотици обекти дълбоко в Ливан, където стотици избягаха от граничния регион, а групировката изстреля ракети към Израел.
"Хизбула" понесе тежки удари. Някои от нейните високопоставени командири бяха убити, а хиляди хиляди пейджъри и уоки-токита, използвани от нейните членове, се взривиха, причинявайки смъртни случаи и наранявания.
От понеделник насам ливанските болници се напълниха с ранени, след като при израелски бомбардировки бяха убити над 550 души. Това бе най-смъртоносният ден в Ливан от края на гражданската война през 1990 г.