Протестиращите в Египет щурмуваха офисите на управляващата партия, очаква се оставка на кабинета, има най-малко две жертви, съобщават световните медии.

Силите на реда използваха водни струи срещу предвожданите от нобеловия лауреат Мохамед Ел Барадей демонстранти в египетската столица Кайро.

 

Телефонните връзки на посолството на Република България в Кайро са прекъснати.

Самият той по-късно е бил поставен под домашен арест, заради участието му в демонтрациите.

Полицаи се нахвърлиха с палки срещу поддръжниците му, които се събраха около бившия шеф на МААЕ, за да го предпазят по време на днешните поредни протести в страната.

Бившият шеф на МААЕ Ел Барадей е под домашен арест.

На площад "Рамзес" в сърцето на града хиляди демонстранти влязоха в битка с полицията. Силите на реда използваха гумени куршуми и сълзотворен газ, като беше обгазена и джамия, където се укривали жени и деца.

Шествие с около 10 000 участници се движи към центъра на града с непрекъснати скандирания "Долу Мубарак!".

Президентът Хосни Мубарак е наредил въвеждането на полицейски час в големите градове на страната.

Той ще продължи от 6 вечерта до 7 сутринта местно време.

Президентът е поискал армията и полицията да поемат контрола над сигурността, за да се осигури спазването на разпореждането, което ще бъде валидно до второ нареждане.

По улиците на Кайро се разполагат военни автомобили.

Работата на Интернет услугите в Египет беше силно затруднена през тази нощ, а властите разположиха елитни части в Кайро, където днес трябва да се проведе пореден голям протест срещу управлението на Хосни Мубарак, предаде АП.

Според наблюдатели, това е знак, че примката около опозицията се затяга.

Първоначалната информация беше, че частите за борба с тероризма са заели позиции на ключови обекти в столицата, в това число и на площад „Тахир", където се проведоха най-големите демонстрации. По-късно сутринта, униформените буквално изчезнаха от улиците. Към момента отново големи съединения от униформени патрулират из града.

Демонстрантите организираха действията си във Facebook и Twitter, но двата сайта бяха блокирани в четвъртък вечер. Малко по-късно SMS съобщенията спряха да работят, а след това цялата глобална мрежа стана недостъпна.

По-рано опозицията получи двойна подкрепа - завръщането на нобеловия лауреат и бивш шеф на МААЕ Мохамед Ел Барадей и решението на „Мюсюлманско братство" да застане зад протестиращите. През нощта са били арестувани поне петима членове на организацията, както и петима бивши депутати.

Очаква се днешният протест, който ще последва петъчната молитва, да бъде истински тест за разпокъсаната опозиция, тъй като е твърде възможно да бъде един от най-големите до този момент.

82-годишният президент Хосни Мубарак не се е появявал на публично място след началото на протестите във вторник, когато десетки хиляди участваха в шествия срещу него в Кайро и други градове. Според наблюдатели, той няма голям избор и вероятно ще направи сериозни отстъпки.

В четвъртък насилието ескалира извън столицата. В Суец протестиращите подпалиха поделение на пожарната, след което влязоха в сблъсък с полицията. 90 униформени са били ранени.