Процесът на евразийската интеграция се връща назад, ако вече не се е върнал, заяви в Минск президентът на Беларус Александър Лукашенко, цитиран от радио "Свободна Европа".

По думите му, липсващата конкретна работа по преодоляване на разногласията в Русия се подменя с някакъв "цифров дневен ред".

Изявлението беше направено на съвещание по въпросите на участието в интеграционни структури и сътрудничеството с европейски организации.

Лукашенко коментира, че напоследък Беларус гради отношения с ЕС, което предизвиква у Русия алергия и дори истерия. Той уточнява, че именно действията на Русия тласнали Минск към разширяване на сътрудничеството със Запада.

"Не допускат продукцията ни на пазара си, наричат ни използвачи, избутват ни, мачкат ни по всякакъв начин. Какво да правим - да се скрием в миша дупка и да не излизаме? Ако ни затварят вратите - една, друга, трета - ние търсим четвърта." - посочва Лукашенко.

Лукашенко: Руснаците се държат варварски с нас, третират ни като васали

Лукашенко: Руснаците се държат варварски с нас, третират ни като васали

Русия не изпълнява ангажиментите си…

Той допълва, че Беларус не се е "извърнала" от Русия към Запада, а по силата на географското си положение е принудена "постоянно да върти глава". Същевременно Лукашенко уточнява, че ако страната му имаше "нормални" икономически отношения с Русия, нямаше да има необходимост от договаряне с ЕС.

Президентът на Беларус определи като най-непосредствени задачи подписването на приоритетите за партньорство с ЕС и споразумения с общността за реадмисия и опростяване на визовите процедури.

Лукашенко търси варианти за доставки на нефт от Балтика

Лукашенко търси варианти за доставки на нефт от Балтика

Сега Беларус е зависима от руския нефт…

Въпреки това Лукашенко твърди, че страната му не се отказала от идеята за "съюзна държава" с Русия, но основният й принцип трябва да бъде осигуряването на "равни условия за гражданите и стопанските субекти" на двете страни.

Припомняме, в края на миналата година се появиха съобщения за натиск от страна на Москва за "по-дълбока интеграция" на двете страни, която наблюдателите нарекоха "пълзяща анексия" и "поглъщане" на Беларус от Русия. През последните месеци Лукашенко имаше няколко срещи с руския президент Владимир Путин, на които е решено да се създадат работни групи за обсъждане на "интеграцията". Москва вече оказва натиск за въвеждане на обща валута. Президентът на Беларус обаче обяви, че тя трябва да следва модела на еврото и че не може да става дума тази обща валута да е рублата.

Лукашенко: Може да разкъсат страната ни като Украйна

Лукашенко: Може да разкъсат страната ни като Украйна

Той призова беларусите към „затягане на дисциплината“…

На 5 декември 2018 г. Лукашенко се срещна с руския президент Владимир Путин в Москва, в опит да реши спорните въпроси. Несъгласията са свързани с повишаването от страна на Москва на данъка върху добива на полезни изкопаеми, цената на руския нефт за Беларус, както и на руския газ. Тогава не беше постигнато съгласие.

В края на декември отново имаше среща между двамата, около която все още има много неизвестни. В някои руски медии се появиха публикации, че Лукашенко се е огънал пред руския натиск и е приел "сливане" на Беларус с Русия, което би било фактическо анексиране на Беларус при отказ от суверенитет от страна на Минск.

Официално Кремъл не отрече варианта за "сливане", като беше заявено, че двете страни "вървят една към друга".

Очакваше се на 31 декември Лукашенко да излезе с официално изявление, от което да стане ясно дали е отстъпил пред ултиматума на Москва. Такова изявление обаче не последва.
В предходните месеци президентът на Беларус нееднократно алармираше за аспирациите на Русия да лиши Беларус от суверенитет.

На 14 декември той заяви, че "Беларус е готова към поетапна интеграция с Русия", но е безполезно Москва да използва натиск.

"Да ни шантажират и да се опитват да ни огънат, притискайки с коляно гърдите ни, е безполезно. Ние трябва да вървим към интеграция в името на единението на нашите народи. Не мога да приема задкулисни машинации, всичко трябва да е честно и открито" - посочи Лукашенко.

Днешното изявление даде повод за предположения, че усилията му да преодолее енергийната зависимост от Русия вероятно са опит да предотврати поглъщането на Беларус от Русия.