Бордът на управителите на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) прие резолюция в четвъртък, която отново нарежда на Иран сътрудничество и изисква "изчерпателен" доклад, целящ да окаже натиск за нови ядрени преговори, съобщава "Ройтерс".

Великобритания, Франция, Германия и Съединените щати, които предложиха резолюцията, отхвърлиха като недостатъчно и неискрено предложението на Иран в последния момент да ограничи своите запаси от уран, който е близък до оръжейния. Дипломати казаха, че ходът на Иран зависи от отмяната на резолюцията.

Иран е склонен да настръхне от подобни резолюции и каза, че ще отговори със същото на тази. След предишни критики от борда, тя засили ядрените си дейности и намали надзора.

Иран готов да отговори и на натиск, и на сътрудничество

Иран готов да отговори и на натиск, и на сътрудничество

Коментар на иранския външен министър Абас Арагчи и към ЕС, и към МААЕ

Китай, Русия и Буркина Фасо са гласували против текста, казаха дипломати на срещата. Деветнадесет страни гласуваха за, а 12 се въздържаха.

МААЕ и Иран отдавна са в противоречие по редица въпроси, включително провала на Техеран да обясни следи от уран, открити в недекларирани обекти, недопускането миналата година на повечето от най-добрите експерти на агенцията по обогатяване на уран в инспекционния екип на Иран и отказа му за разширяване на наблюдението на МААЕ.

Резолюцията, видяна от "Ройтерс", повтаря формулировката от резолюция от ноември 2022 г., че е "съществено и спешно" Иран да обясни следите от уран и да позволи на МААЕ да вземе проби, ако е необходимо. Резолюцията от юни тази година направи същото.

Новият текст изисква от МААЕ да издаде "изчерпателна и актуализирана оценка на възможното присъствие или използване на недеклариран ядрен материал във връзка с минали и настоящи нерешени въпроси по отношение на ядрената програма на Иран, включително пълен отчет за сътрудничеството на Иран с МААЕ по тези въпроси ".

Западните сили се надяват, че докладът, който трябва да бъде публикуван до пролетта на 2025 г., ще окаже натиск върху Иран за преговори за нови ограничения върху ядрените му дейности, макар и по-малко мащабни, отколкото в сделката с големите сили от 2015 г., която се провали, след като тогавашният президент Доналд Тръмп оттегли Съединените щати от него през 2018 г.

Тъй като Тръмп трябва да се завърне на поста през януари и Иран е извел обогатяването на уран далеч отвъд границите на сделката, далеч не е ясно дали Тръмп ще подкрепи преговори, насочени към определяне на нови граници, преди тези от сделката от 2015 г. да бъдат премахнати в "деня на прекратяване" през октомври следващата година.

Ако не бъдат договорени нови лимити преди това, докладът може да се използва за укрепване на аргумента за така нареченото "бързо връщане", процес съгласно споразумението от 2015 г., при който въпросът се изпраща до Съвета за сигурност на ООН и санкциите, отменени съгласно споразумението, могат да бъдат повторно наложено.

Иран предлага на МААЕ да ограничи запасите си от обогатен уран

Иран предлага на МААЕ да ограничи запасите си от обогатен уран

Страната е започнала прилагането на подготвителни мерки

Припомняме, че миналата седмица ръководителят на МААЕ Рафаел Гроси посети Техеран, надявайки се да убеди новия ирански президент Масуд Пезешкиан, който се смята за относително умерен, да подобри сътрудничеството на Иран с агенцията.

Иран вече разполага с достатъчно материал, обогатен до това ниво, близо до чистотата от около 90%, което е оръжеен клас, за четири ядрени оръжия, ако бъдат обогатени допълнително, според критерий на МААЕ. Има достатъчно материал, обогатен до по-ниски нива за повече бомби, но Иран отрича да търси ядрени оръжия.

Гроси каза в сряда, че е поискал от Иран да ограничи този запас от 60% материал и Иран е приел искането му.

Той каза на пресконференция този ден, че това е "конкретна стъпка в правилната посока", което предполага, че смята, че резолюция може да подкопае този напредък.

Иран готов да отговори на всяка нова резолюция от МААЕ

Иран готов да отговори на всяка нова резолюция от МААЕ

Техеран защити мирния характер на ядрената си програма

На приетата резолюция Иран вероятно ще отговори.