Международната агенция по атомна енергия е официално е поискала от Сирия да допусне инспектори в останките от военен обект, за който има информация, че е бил част от ядрената програма на страната, предаде „Ройтерс".
Експертите от МААЕ вече две години са без достъп до съоръжението, за което американското разузнаване твърди, че е севернокорейски реактор, предназначен за обогатяване на уран за военни цели.
Обектът, известен като „ал Кибар" или „Даир Алзур" беше сринат от израелските ВВС през 2007г. Сирия, която е съюзник на Иран, отрича някога да е имала ядрена програма.
В доклад през миналия месец Юкия Амано, директор на МААЕ, заяви, че Сирия не допуска инспектори на ООН в голям брой от съмнителните си обекти. В четвъртък пред борда на МААЕ директорът е заявил, че на 18 ноември е изпратил писмо до сирийския външен министър Валид ал Муалем, с което го уведомява за „все по-голямата тревожност" на проблема.
„Написал съм писмо, с което искам от правителството да осигури на агенцията достъп до необходимата информация и обектите, свързани с „Даир Алзур", се казва в речта на Амано, прочетена при закрити врати.
По-рано през тази година МААЕ заподозря Сирия в работа по ядрено оръжие, след като стана ясно, че при последните проверки от 2008г. инспекторите от агенцията са открили следи от уран. Експертите искат да вземат проби от земята, която е била около „Даир Алзур" по време на въздушния удар и е била премахната веднага след това.
От Вашингтон посъветваха МААЕ да започне „специална инспекция", при която инспекторите имат право да проверяват всякакви обекти с минимално предупреждение. Дипломатите и анализаторите се съмняват, че това ще се случи, поради усложнената ситуация с ядрената програма на Иран.
Последната „специална инспекция" на МААЕ датира от 1993г. и е била проведена в Северна Корея. Пхенян и тогава не допусна инспекторите и в крайна сметка разработи ядрено оръжие.
Сирия твърди, че агенцията няма причина да се връща в „Даир Алзур", защото вече е доказано, че това е конвенционален военен обект. Дамаск обясни радиоактивността около комплекса с израелските боеприпаси, в които имало обеднен уран - твърдение, което Западът отрича.