Френският президент Еманюел Макрон предизвика разрив в собствения си политически лагер и сред европейските съюзници, след като подкрепи призивите за отмяна на спорен закон на ЕС, който налага на компаниите задължението да проверяват глобалните си вериги на доставки за нарушения на човешките права и екологични щети, пише "Политико".
Изявлението на Макрон в понеделник, че иска да премахне Директивата за корпоративна устойчивост (CSDDD), постави Франция в една линия с крайнодесните и част от германската десница. Подобно мнение изрази и Фридрих Мерц - лидер на германския Християндемократически съюз (ХДС).
Позицията на Макрон обаче срещна отпор вътре в неговата собствена центристка група "Обнови Европа". Влиятелният евродепутат Паскал Канфен подчерта, че ще подкрепи преразглеждане на директивата, но не и нейното премахване.
"Ще защитя преразглеждането на Директивата, за да стане по-лесна за управление от компаниите, точно както френското правителство е направило досега в преговорите — в съответствие с факта, че вече е създало силен закон за надлежна проверка през 2017 г.", каза той пред POLITICO в писмено изявление. "Премахването на всички задължения би създало неравномерен и фрагментиран единен пазар."
Директивата, приета през предишния мандат на Европейската комисия, бе включена в законопроекта за опростяване на изискванията в ЕС. В момента текстът се обсъжда в Европейския парламент и Съвета на ЕС. Макар че много центристи и дясноцентристи подкрепят смекчаване на закона, само крайната десница настоява за пълната му отмяна.
Групата "Патриоти за Европа", съставена от крайнодесни партии, приветства изявлението на Макрон. "Колко лицемерно е лидерите на Renew и ЕНП да атакуват закони, които сами създадоха", заяви говорител на групата, визирайки и Европейската народна партия (ЕНП), към която принадлежи ХДС.
Критики дойдоха и от втората по големина политическа сила в ЕС - социалистите и демократите. Нидерландската евродепутатка Лара Волтерс заяви, че "Макрон категорично греши", обвинявайки го в защита на корпоративните печалби за сметка на обществения интерес и следване на "канибалисткия капитализъм" на американския президент Доналд Тръмп.
Зелените също изразиха категорична опозиция на предложението.
Без подкрепата на "Обнови Европа" и левицата, всяко усилие за отмяна на закона би изисквало коалиция между центристки и крайнодесни сили - ход, който рискува да наруши дългогодишния политически санитарен кордон в ЕС.