Въоръженият мъж, който уби най-малко 10 души по време на безразборна стрелба в малък град в Черна гора, почина в четвъртък след опит за самоубийство.
Това съобщи пред "Ройтерс" вътрешният министър на страната Данило Саранович.
Стрелецът, идентифициран от полицията като 45-годишния Александър (Ачо) Мартинович, е направил опит за самоубийство близо до дома си в град Цетине, след като е бил притиснат от полицията.
"Когато видя, че се намира в безнадеждна ситуация, той направи опит за самоубийство. Той не издъхна от нараняванията си на място, а по време на транспортирането му до болницата", заяви Саранович пред черногорската държавна телевизия RTCG.
Саранович не предостави подробности за опита за самоубийство.
Ачо Мартинович беше в неизвестност, след като в сряда следобед откри огън в ресторант в Цетине - малък град, разположен на 38 км западно от черногорската столица Подгорица, където уби четирима души.
След това стрелецът се е преместил на три други места, където е убил поне още шестима души, включително две деца, съобщи полицията. Други четирима души са получили животозастрашаващи наранявания.
Полицията съобщи, че Мартинович е имал регистрация на незаконно притежание на оръжие.
Късно в сряда директорът на полицията Лазар Шчепанович заяви, че се предполага, че заподозреният е употребил голямо количество алкохол преди стрелбата. Премиерът на Черна гора Милойко Спаич заяви, че преди изстрелите е имало кавга.
Полицията заяви, че не се смята, че стрелбата е свързана с организираната престъпност.
Масовите стрелби са сравнително рядко явление в Черна гора, където културата на оръжията е дълбоко вкоренена. През 2022 г., също в Цетине, при масово нападение са убити 11 души, включително две деца и нападателят.
Инцидентът от сряда шокира балканската страна с население от 605 000 души. Спаич нарече безчинството "ужасна трагедия" и обяви тридневен национален траур. Президентът Яков Милатович заяви, че е "ужасен" от нападението.
Въпреки строгите закони за оръжията, Западните Балкани, съставени от Сърбия, Черна гора, Босна, Албания, Косово и Северна Македония, продължават да са пълни с оръжия. Повечето от тях са от кървавите войни през 90-те години на миналия ХХ век, но някои датират дори от Първата световна война.
Спаич заяви, че властите ще обмислят затягане на критериите за притежаване и носене на огнестрелни оръжия, включително възможността за пълна забрана на оръжията.
komsomoletz
на 02.01.2025 в 12:12:05 #1"...е имал регистрация на незаконно притежание на оръжие.."?!? Razbiraikakto ti se iska.