Критиката към властта в интернет е нормална, политиците трябва да свикнат с такава онлайн комуникация, коментира руският премиер Дмитрий Медведев по време на онлайн чат с потребители на социалната мрежа "ВКонтакте", съобщава ТАСС.
"Винаги има големи изисквани към властта, понякога много тежки, властта винаги е критикувана, това е абсолютно нормално. Когато си представител на властта, няма значение на какво ниво - на ниво село или на ниво федерално правителство - трябва да бъдеш готов за едно нещо: няма да те хвалят, но ще те проклинат през цялото време и ще кажат, че нещо не работи, друго е грешно, в трето е взето изключително глупаво решение, а ние очакваме нещо съвсем друго", коментира той.
Медведев добави, че ако официално лице е подготвено за този факта, че "ще има такъв поток, тогава е възможно да присъства в социалните мрежи, а ако не, тогава е по-добре да отговори, както се казва, на хартиен носител."
Присъствието в социалните мрежи е полезно за всеки съвременен лидер, "защото винаги е сред общественото мнение, което е много бързо и често много искрено".
Представителите на правителството трябва да толерират критиката и изразяването на мнения в интернет, но потребителите на мрежата трябва да спазват определени правила, за да избегне "абсолютният хаос" и обидите, смята Медведев.
"Правителството трябва да бъде толерантно към критика, няма съмнение, и всеки човек има право да изрази позицията си. Но това не означава, че в интернет и социалните мрежи трябва да има абсолютен хаос и способност да се обиди друг човек по някакъв начин", коментира той относно закона за отговорност за обида на държавни институции и държавни символи, влезли в сила.
Медведев подчерта, че интернет се нуждае от определени морални и законови правила, които трябва да се следват. Според него, служителите трябва да свикнат с факта, че потребителите на социални мрежи им задават различни въпроси.
"Сега всеки човек може да зададе всеки въпрос в социална мрежа на всеки мениджър, който има този социален ресурс и в каквато и да е форма - понякога прилична, понякога не съвсем прилична. Опитвам се да използвам социалните мрежи в моя живот, мисля, че това е важно. Не мога да кажа, че винаги е лесно", допълва премиерът.
Медведев отбелязва, че колегите му активно използват интернет. Според ръководителя на кабинета, той самият отдавна активно използва социалните мрежи и интернет.
Административната отговорност по новия закон за обида на държавни символи и институции на властта трябва да е само ако се докаже конкретната цел за тази обида, а не в случай на остра критика на властта, подчертава Медведев.
"Очевидно е, че ако това е само критика на властите, дори ако това е жестока критика, използвайки различни думи, отговорност не трябва да има. Но ако целта на конкретно обръщение е само пряка обида за този или онзи човек или този или онзи държавен символ ... тогава това е основание за прилагането на този закон", допълва той.
Намерението за обида трябва да се определи от проверка по време на процеса и Медведев призовава да се изчакат първите случаи в правната практика.
Той обясни, че според закона в някои случаи е позволено да се блокира сайт без съдебно решение,"но, между другото, това не елиминира възможността да се обжалва по-късно".
Медведев препоръчва на всички интернет потребители да бъдат възпитани "както онлайн, така и офлайн". "Понякога искаш да кажеш нещо доста твърдо, няма нищо особено в това, случва се на всеки човек, аз, разбира се, също. Но се опитвам да не казвам нищо в този момент".
"Когато целта е обида заради самата обида, е невъзможно да се примири с нея. И това е смисълът на закона, мисля, че за всички нас всъщност е много полезно", коментира Дмитрий Медведев