Германският канцлер Фридрих Мерц активно подкрепя въвеждането на европейска забрана върху газопроводите "Северен поток", свързващи Русия и Германия, с цел да се предотврати възможен опит за възстановяване на връзката с Москва, включително чрез намеси от страна на Съединените щати. Това съобщава Financial Times, позовавайки се на източници, близки до правителството в Берлин и Европейската комисия.

Германското правителство е дало официална подкрепа на предложението, което се очаква да бъде включено в новия пакет от санкции на ЕС срещу Русия заради войната в Украйна. Мерките ще се прилагат срещу компанията Nord Stream 2 AG, базирана в Швейцария, и всички други участници, руски или международни, ангажирани с евентуално възстановяване или експлоатация на тръбопровода.

Според източници на FT, решението на Мерц цели не само да пресече вътрешни дебати в Германия относно евентуално възстановяване на газовите доставки, но и да "европеизира" въпроса, така че Берлин да не бъде под натиск самостоятелно от Москва или Вашингтон.

"Правилно е, че канцлерът активно подкрепя санкции срещу "Северен поток 2", защото целта е да се прекратят руските приходи, с които се финансира войната", заяви говорител на германското правителство. Още миналата седмица председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен потвърди, че темата за "Северен поток" е включена в новия санкционен пакет след консултации с Мерц.

През март Financial Times съобщи, че бизнесмени, свързани с Кремъл, както и американски инвеститори, са проучвали възможностите за рестарт на газопровода. Сред тях е и Матияс Варниг, бивш агент на Щази и близък приятел на Владимир Путин, който се е опитвал да използва икономическите възгледи на Доналд Тръмп за сближение с Москва, за да върне проекта на дневен ред.

Въпреки усилията на Мерц, вътре в Германия нараства натискa за възстановяване на газовите доставки от Русия, особено на изток. Според проучване на Forsa, почти половината от жителите на Мекленбург-Предна Померания, където се намира крайният пункт на газопровода в Лубмин, подкрепят идеята.

Крайнодясната партия "Алтернатива за Германия", която в последните избори получи над 20% от гласовете, също настоява за рестарт на "Северен поток". Такава позиция заемат и някои икономически лидери и политици от самата Християндемократическа партия (ХДС) на Мерц, както и от коалиционните му партньори социалдемократите. Зелените, в опозиция, предупреждават за възраждане на "московското влияние" в германската политика.

През март министър-председателят на Саксония Михаел Кречмер заяви, че поддържането на санкции срещу Русия е "напълно остаряло" и не съответства на сигналите от страна на САЩ. Премиерът на Бранденбург Дитмар Войдке също призова за "нормализиране" на търговските отношения с Русия след евентуално мирно споразумение.

WSJ: ЕС спира "Северен поток-2", ако Путин не приеме примирието

WSJ: ЕС спира "Северен поток-2", ако Путин не приеме примирието

Натиск над Кремъл