Международният съд в Хага трябва да се произнесе в сряда относно спешните мерки, поискани от Украйна по дело срещу Русия, включително заповед Москва да спре военната си кампания, предава Ройтерс.

Решението на висшия съд на ООН, известен още като Международен съд, ще бъде прочетено в Хагския дворец на мира в 16 часа местно време (17 часа българско време).

Въпреки че решенията на съда са задължителни, той няма преки средства за тяхното прилагане и в редки случаи страните са ги игнорирали в миналото.

Украйна заведе дело малко след началото на руската инвазия на 24 февруари, заявявайки, че очевидното оправдание на Русия, че действа, за да предотврати геноцид в Източна Украйна, е неоснователно.

По време на изслушванията Украйна заяви, че няма заплаха от геноцид в Източна Украйна, а Конвенцията на ООН за геноцид от 1948 г., която и двете страни са подписали, не позволява инвазия, за предотвратяване на геноцид.

Руският президент Владимир Путин описа инвазията като "специална военна операция", необходима "за защита на хората, които са били подложени на тормоз и геноцид", имайки предвид тези, чийто първи или единствен език е руския в Източна Украйна.

Русия заяви, че не се е явила на заседанията на Международния съд на 7 март "в светлината на очевидния абсурд на иска".

Москва обаче подаде писмен документ в Международния съд, в който се казва, че Съдът не трябва да налага никакви мерки.

Може ли Путин да бъде съден за военни престъпления?

Може ли Путин да бъде съден за военни престъпления?

Може да се окаже сложно и бавно

Русия твърди, че използването от Путин на думата "геноцид" не означава автоматично, че тя основава действията си на Конвенцията за геноцида. След като няма спор относно тълкуването на Конвенцията съдът няма юрисдикция, твърди Русия.

При спешна ситуация съдът може да разпореди спешни мерки в рамките на няколко дни, дори преди да реши дали е компетентен по дело, което обикновено отнема много месеци, докато решенията по съществото на даден случай отнемат години.

Сложността на всяко дело в Международния съд е, че и ищецът, и ответникът трябва да признаят юрисдикцията на тази съдебна институция

Русия - а също и САЩ - никога не са признавали като цяло съда на ООН, а го правят за всеки отделен случай, обясни пред германската медия професор Кай Амбос, експерт по международно наказателно право от Гьотинген. Поради това е много малко вероятно изслушването тази седмица да доведе до някакви осезаеми резултати за Украйна.

В момента тече и втори процес в друг международен съд: прокурорът в Международния наказателен съд вече е започнал разследване дали руският президент или други водещи фигури в Кремъл са отговорни за военни престъпления или престъпления срещу човечеството в Украйна.

Съдът в Хага разследва геноцид в Украйна

Съдът в Хага разследва геноцид в Украйна

Но за събития от 2013 година насам