Бих се позовал на международното право, на Конвенцията за защита правата на общностите и тук не мога да не коментирам правото на македонската общност в България, което се основава на 14 решения на Съда по правата на човека. Всички ние като граждани трябва да подкрепим тази македонска общност в България, която за съжаление в 21 век, в страна членка на Европейския съюз (ЕС), не може да реализира това право.

Това подчерта на 13 март премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски в отговор на журналистически въпрос за коментар след реакцията на българското външно министерство относно блокадата на България за присъединяване към ЕС, съобщава "Нова Македония".

По думите му, казусът няма нищо общо с вътрешните работи, а се основава изключително на Резолюцията за защита на правата на човека, "чийто ратификатор е както източната ни съседка, така и нашият партньор в НАТО".

МВнР: За пореден път Мицкоски демонстрира неразбиране на решенията на ЕСПЧ

МВнР: За пореден път Мицкоски демонстрира неразбиране на решенията на ЕСПЧ

Мицкоски: Нямаме проблем с другите народи, уважаме ги, но изискваме еднакво уважение към нас

Мицкоски искрено съжалява, че новият министър на външните работи на България Георг Георгиев "забравя, че добросъседските политики са в основата на европейската перспектива и че ние сме партньори в най-голямата общност, съюз в човечеството, каквато е общността на НАТО".

Ние ще останем тук, но и нашите съграждани ще останат там, където са в България. Нашата цел е да изградим добросъседски отношения, но когато става въпрос за истината, ние сме тук, за да я коментираме и ако промяната на конституцията не е пряка намеса във вътрешните работи на една суверенна и независима държава, тогава наистина не знам какво е - каза Мицкоски.

Втората стратегическа цел на Скопие е пълноправното членство в ЕС.

"Ние не сме като някои бивши политици и виждаме това като ексхибиционизъм, кариеризъм и нещо, което е напълно в противоречие с очакванията и интересите на гражданите и защитата на националните интереси. Македонските граждани и държавата като цяло очакват истински път към ЕС повече от две десетилетия. То ще се основава на критериите от Копенхаген, на система на заслуги и не повече и не по-малко от това, което всички тези държави членки са получили, а не на двустранност и разрешаване двустранни спорове. Не трябва да позволяваме европейското бъдеще да зависи от решаването на двустранни въпроси, които нямат нищо общо с 21 век, а са свързани с нещо, което се е случило през Средновековието", подчерта Мицкоски.

България трябва да признае недвусмислено вековната македонска идентичност, култура, традиция, обичаи и македонския език. Това заяви по-рано Мицкоски пред журналисти.

Премиерът подчерта, че трябва да се видят действия, а според него действията представляват признаване на решенията на Съда по правата на човека в Страсбург за македонската общност в България.

Той отново обвини страната ни, че се меси във вътрешните работи на Северна Македония. Освен това Мицкоски е изтъкнал, че страната му няма проблем с другите народи, напротив, уважава ги, но "изискваме еднакво уважение към нас".

По повод това изказване на северномакедонския премиер Министерството на външните работи (МВнР) излезе с изявление, в което напомня, че Европейският консенсус от юли 2022 г., одобрен както от всички държави членки на ЕС, така и от Скопие, остава валидната пътна карта за напредък на съседната страна в присъединителния й процес.

МВнР е в недоумение, че "поетите от Република Северна Македония ангажименти се възприемат от нейния министър-председател като "намеса в нейните вътрешни работи".

"Разглеждаме подобни внушения като пореден опит за заобикаляне на поетите ангажименти и отклоняване на общественото внимание от липсата на реформи", изтъква ведомството и добавя, че за пореден път Християн Мицкоски демонстрира неразбиране на решенията на Европейският съд по правата на човека.

По този начин, волно или неволно, Мицкоски лансира манипулативни и неверни тези, които биха могли да бъдат разглеждани и като реална намеса във вътрешните работи на България, посочва още външното министерство.

Мицкоски непреклонен - първо ще преговаря с ЕС, после ще променя Конституцията

Мицкоски непреклонен - първо ще преговаря с ЕС, после ще променя Конституцията

РСМ е претърпяла много унижения и е приела много лоши споразумения в името на европейската си перспектива