Пътят на Македония към ЕС започна много преди евроинтеграционния процес на Албания, дори преди Хърватия, но ние сме жертва на двойни стандарти.  Това заяви македонският премиер Християн Мицкоски на събитие в рамките на Мюнхенската конференция по сигурността, посветена на присъединяването на Балканите към Европейския съюз (ЕС), съобщава МКД.

"Ние сме жертва на билатерализация, или по-точно пътят ни към ЕС е много сложен. Вместо да доведем Европа на Балканите, ние доведохме Балканите в Европа. За съжаление, има държави членки на ЕС от Балканите, които донесоха двустранни спорове със себе си в Брюксел, вместо да пренесат брюкселските ценности на Балканите", каза той.

"Промяната на името не беше единственият пример за намеса във вътрешните работи на една суверенна държава. Да напомня, че имаше и смяна на знамето. Нашият приоритет е и остава да станем част от ЕС, без съмнение. Тук чувам някои коментари, че през първия ден е имало реч на американския вицепрезидент Джей Ди Ванс и че тази реч е означавала голяма намеса във вътрешните работи. Смяна на името, смяна на флага, смяна на валутата какво са? Те не са намеса във вътрешните работи. Докога трябва да страдаме от двойни стандарти? Тук не говорим за процес, базиран на системата за заслуги, говорим за двустранни спорове, които не трябва да имат нищо общо с европейските ценности", добави Мицкоски.

Мицкоски не вижда причина за вписването на българите в Конституцията на РСМ
Обновена

Мицкоски не вижда причина за вписването на българите в Конституцията на РСМ

Той се чуди защото същото искане не е отправено към Албания

"Ние като държава имаме напълно хармонизирана външна и отбранителна политика с ЕС. Ние сме сред петте най-големи донори на Украйна на глава от населението. Изпълнихме изискването за 2% разходи за отбрана годишно. Ние сме напълно хармонизирани с изискванията за външна и отбранителна политика, каза още той.

Трябва да подчертая този въпрос, когато Русия атакува и отрича украинската идентичност, за която президентът Володимир Зеленски също говори вчера, ние всички сме шумно критикуваме, борим се за правата на украинския народ и срещу тази безпрецедентна агресия. Но когато парламентът на държава членка на ЕС атакува и отрича македонската идентичност и моя македонски майчин език, тогава всички мълчат", завърши Мицкоски.

По думите му, Европа няма да бъде обединена без всички европейски страни. Този процес ще продължи, докато всички страни-кандидатки станат част от общата маса с останалите страни членки на ЕС.

Мицкоски обвини България, че първа е нарушила договора за добросъседство

Мицкоски обвини България, че първа е нарушила договора за добросъседство

България е попречила на евроинтеграцията на Скопие, налагайки вето на преговорите

Припомняме, че по-рано през февруари Мицкоски заяви пред парламента в Скопие, че не вижда причина за вписването на българите в Конституцията на страната. 

По думите му в РСМ живеят само 700-800 души, които се декларират като българи. Той недоумява защо същото искане не е отправено към властите в Албания, където има близо 8000 души с българско самосъзнание.

През 2022 г. РСМ прие т.нар. "Френско предложение", според което българите трябва да бъдат включени в конституцията като държавотворен елемент. От изпълнението на това условие зависи дали ще се отвори пътя на Скопие към членство в Европейския съюз.

Българското МВнР тогава излезе с позиция във връзка с изказването на Мицкоски. От ведомството посочват, че подобни изявления не само изопачават реалността, но и подкопават усилията за изграждане на добросъседски отношения и европейска интеграция.

Радев пред Коща: Нямаме нови условия към РСМ, но да спазват договореностите

Радев пред Коща: Нямаме нови условия към РСМ, но да спазват договореностите

Президентът изрази надежда, че Северна Македония ще започне изпълнението на Европейския консенсус от 2022 г

Ден по-рано българският президент Румен Радев обсъди с председателя на Европейския съвет Антониу Коща амбициите на Западните Балкани за присъединяване към ЕС. Според него разширяването на Съюза ще укрепи стабилността в региона, но изисква спазване на договорените ангажименти. Радев изрази надежда, че Северна Македония ще започне изпълнението на Европейския консенсус от 2022 г., подчертавайки, че България няма нови изисквания, но и не приема промени в постигнатите договорености.