Лидерът на молдовската опозиция и бивш главен прокурор Александър Стояногло, който беше победен на президентските избори през ноември от настоящия държавен глава Мая Санду с коалиция от три партии ще се изправи срещу прозападното управляващо мнозинство на тазгодишните парламентарни избори, съобщава "Ройтерс".
Парламентарните избори, които трябва да се проведат до 26 октомври, но все още не са насрочени, се очаква да бъдат оспорвани и биха могли значително да намалят броя на местата, държани от прозападната партия на Санду.
Молдова, разположена между Украйна и Румъния, е геополитическо поле на битка между Русия и Запада, с румъноговорящо мнозинство и голямо рускоезично малцинство. Правителството на Санду се стреми да доведе страната до Европейския съюз до 2030 г.
Обявявайки своята коалиция, Стояногло каза пред репортери на брифинг в Кишинев, че неговият основен приоритет е "консолидацията на молдовското общество. Ние няма да разделяме хората на добри и лоши, на наши избиратели и непознати, на различни националности", твърди той.
Коалицията "Алтернатива" ще обедини партията на кмета на Кишинев Йон Чебан, партията на бившия премиер Йон Кику и партията на бившия депутат Марк Ткачук.
Чебан, който говори заедно със Стояногло, каза, че е дошло времето за "възстановяване на вярата на гражданите на Молдова в реформите и европейската интеграция", както и в компетентното управление.
Опозицията в Молдова често критикува Санду и нейната партия за липса на ефективност и пренебрегване на интересите на обществото. Правителството на Санду твърди, че опонентите имат за цел да подкопаят кандидатурата за присъединяване към ЕС.
"За да избегнем тълкуванията, ние подкрепяме европейската интеграция като основна цел на страната. Трябва да се фокусираме върху нуждите на хората", каза Чебан.
Русия има войски, разположени в Приднестровието, отцепнически регион на Молдова, контролиран от промосковски сепаратисти. Отношенията между Кишинев и Москва се влошиха след началото на войната в Украйна, която Санду осъди.
Правителството на Молдова обвини Русия миналата година, че се е намесила в президентските избори и референдума, проведен едновременно за стремежите за присъединяване към ЕС, който премина, но по-малко от прогнозираното. Москва отрича намеса.
От началото на тази година Москва и Кишинев са в конфликт за доставките на газ за Приднестровието, което произвежда електричество за останалата част от Молдова и където хиляди хора са оставени без газ или отопление през зимата.
Потоците на руски газ към Приднестровието през Украйна спряха в началото на януари, когато изтече транзитното споразумение. Молдова каза, че Москва трябва да изпрати газа по други маршрути, но руският "Газпром" спря износа, позовавайки се на неплатен молдовски дълг, който Кишинев не признава.
Кишинев обвинява Русия, че изкуствено е създала енергийна криза, за да повлияе на парламентарните избори. Русия обвинява Молдова и Украйна.