Приднестровието даде съгласието си да получава доставки от природен газ от "Молдова газ". Информациите изрично започват с новината, че властите в Приднестровието са се съгласили с искането на Кишинев за доставка на газ чрез компанията "Молдовагаз" с цел бързо преодоляване на енергийната криза в региона.
Новината съобщава президентът на непризнатата сепаратистка република Вадим Красноселски по време на заседание на оперативния щаб от тази сутрин. Последният призив от страна на Молдова да съдейства за доставки на природен газ и за сепаратистката територия е от 18 януари, събота, когато в Тираспол е получено такова уведомление от "Молдовагаз". Така "Тирасполтрансгаз" не възразява и приветства желанието на "Молдовагаз" да доставя газ, пишат агенция "Новости Приднестровие" и порталът noi.md.
В писмото компанията "Тирасполтрансгаз" гарантира плащането на газ чрез молдовската компания "Молдовагаз". В компанията контролният пакет от 50% от акциите се държат от руския монополист "Газпром", но Кишинев обяви, че обмисля национализация на "Молдовагаз".
Красноселски припомня, че преди това Приднестровието се е било договорило за доставки на газ с молдовската компания Natural Gaz D.C., но е било изправено пред ожесточена съпротива от Кишинев. Аргумент на президента на Молдова Мая Санду бе, че такава доставка е невъзможна, тъй като нарушава санкциите, наложени от Запада, а премиерът Дорин Речан е заявил, че властите разследват този договор, тъй като го считат за "специална операция" на Русия, която се опитва да внуши, че вината за спирането на газа е на Кишинев.
Доставките на природен газ към Молдова и Приднестровието прекъснаха с прекратяването на транзита на природен газ от Русия през Украйна на 1 януари 2025 г. Въпреки близките връзки на сепаратистката република с Москва и до този момент не са организирани алтернативни доставки и съответно диверсификация не енергийните покоци, като Приднестровието остава зависимо от мрежата за газоснабдяване на Молдова. Съществува и обратна зависимост - Молдова получава голяма част от електроенергията си именно от Приднестровието и най-голямата топлоцентрала, която се намира на тази територия. От 1 януари в нея бе въведен извънреден режим на работа с въглища, което обаче само частично покрива нуждите на Приднестровието от електроенергия, а Молдова купува ток от Румъния.
От началото на годината Молдова няколко пъти отправя призив към Приднестровието да се съгласи на съдействието й за закупуване на природен газ на европейските газови пазари, но днешното решение е първият такъв отговор от страна на откъсналата се и обявила независимост територия през 2005 г. Отделно на спирането на транзита през Украйна между "Молдовагаз" и "Газпром" има търговски спор заради предявени искания от страна на руския монополист за изплащане на дълг от над 700 млн. долара, от които Молдова признава едва 9 млн. и отказва да плаща дълговете на отцепилия се регион, над който няма реален контрол. В Края на миналата година Кишинев обяви извънредно положение също заради газовата криза.
Едновременно с това в Приднестровието продължава режимът на тока за различни области, а топлоподаването и към жилищната инфраструктура също бе спряно още в първия ден на новата година. Голяма част от предприятията също спряха работа.
На съвещанието на оперативния щаб днес е обявено, че Приднестровието разполага с въглища за работа на ТЕЦ-а за още 11 дни и то при ограничени от режима на тока производство и потребление на електроенергия.