Молдова е изправена пред сериозна криза в сигурността, след като десетки хиляди жители на сепаратисткия регион на Приднестровието останаха без доставки на руски газ. Това обяви премиерът на Молдова Дорин Речан в петък, след като Украйна спря транзита на руски газ към Централна и Източна Европа в края на 2024 г., предава "Ройтерс".

Приднестровието, проруската сепаратистка територия, която се отдели от Молдова през 90-те години, разчиташе изцяло на руски газ, доставян през Украйна. Сега регионът е изправен пред остра енергийна криза, въпреки историческите си връзки с Москва.

"Като изоставя протектората, който подкрепяше три десетилетия, Русия показва неизбежния резултат за всички свои съюзници - предателство и изолация," заяви премиерът Речан в изявление.

Готови сме да помогнем на Молдова с втечнен газ

Готови сме да помогнем на Молдова с втечнен газ

Служебното правителство е в постоянна комуникация с министъра на енергетиката на Молдова

Молдова, страна с население от около 2,5 милиона души, вече беше в центъра на вниманието след руската инвазия в Украйна. Премиерът подчерта, че кризата в Приднестровието е опит за дестабилизация на страната и връщане на проруски сили на власт в Кишинев.

"Третираме това като криза на сигурността, насочена към използване на нашата територия срещу Украйна, с която споделяме 1,200 км граница," добави Речан.

Молдова вече е осигурила енергийни доставки чрез вътрешно производство и внос на електроенергия от Румъния. Правителството на Речан обяви готовност да предостави хуманитарна помощ на Приднестровието, включително системи за биомаса, генератори, медицински консумативи и други основни доставки, ако регионалното ръководство приеме подкрепата.

Лидерът на Приднестровието, Вадим Красноселски, заяви, че регионът разполага с газови резерви за 10 дни в северните райони и два пъти повече за южните, но ситуацията остава критична.

Молдова, ръководена от проевропейския президент Мая Санду, трябва да проведе парламентарни избори това лято. Възможността за дестабилизация, породена от кризата в Приднестровието, ще бъде ключов фактор в политическия живот на страната, която се стреми към реформи и демократизация.

От няколко години "Газпром" иска молдовската страна да плати 709 милиона долара дълг, въпреки че международен одит показа, че дългът е максимум 8.6 млн. долара. Руската компания не приема изводите на британските и норвежките одитори, въпреки че бе обявено в края на 2021 г., че ще се направи преглед. Молдовските власти оспорват исканата от "Газпром" сума, включително и заради дълга, натрупан от доставки за Приднестровието - територия на Молдова, върху която Кишинев няма контрол, а в близки отношения именно с Москва след самопровъзгласена независимост. На практика от края на 2022 г. Кишинев купува газ от европейските пазари, а от вече съкратения транзит на руски газ през Украйна доставките отиват за Приднестровието. Украйна обаче спря този транзит от 2025 г.

За осигуряване на нуждите от електроенергия на Молдова обаче се внася ток отчасти както от Украйна, така и от Румъния. На 13 декември Молдова въведе извънредно положение в енергетиката, но не се очакваше "Газпром" да спре доставките, тъй като основният удар би бил действително към Приднестровието.

Молдова е готова да затвори небето си за руски авиокомпании

Молдова е готова да затвори небето си за руски авиокомпании

Ответни мерки срещу Кремъл