Новото румънско правителство има за цел да подпомага Молдова в енергийния сектор. Такива планове се съдържат в програмата на новото правителство, което започна работа на 24 декември.
Правителството беше оглавено от бившия министър-председател, лидер на Социалдемократическата партия на Румъния, Марсел Чолаку.
Правителството беше подкрепено от управляващата коалиция, в която влизат Социалдемократическата партия, Национално-либералната партия и Демократичният съюз на унгарците. Заедно те разполагат с 54% от мандатите в парламента.
В програмата на новото правителство се отбелязва, че Румъния ще разшири "стратегическите отношения" с Молдова в енергийния сектор.
Програмата предвижда "разширяване на мрежите за пренос на газ и електроенергия", което ще доведе до по-силна "взаимовръзка със съседните пазари и стратегическа взаимовръзка с Република Молдова". Предвижда се енергийните и газовите пазари на двете държави да бъдат свързани помежду си.
Румъния възнамерява също така да подпомогне интеграцията на Молдова в европейската енергийна система ENTSO-E, "по-специално по отношение на въвеждането на конкурентни пазарни правила, защитата на уязвимите потребители и прилагането на пазарен модел, съвместим с правилата на ЕС".
Тя планира да удвои броя на пътните мостове над река Прут до 2028 г. Румъния планира да увеличи капацитета на митническите пунктове на границата с Молдова и възнамерява да развие пътните и железопътните връзки, като приоритет ще бъде даден на бъдещата магистрала А8, която ще свързва Молдова с Букурещ.
Според програмата Румъния възнамерява да развие стратегическо партньорство с Молдова за целите на нейната европейска интеграция. Това означава: подкрепа на Кишинев в усилията му за укрепване на върховенството на закона и политическата стабилност; насърчаване на стратегически двустранни проекти, по-специално тези, които ще свържат Молдова с ЕС чрез Румъния; подкрепа на усилията на молдовските власти за борба с корупцията, реформа на съдебната система и укрепване на политическата стабилност и т.н. Румъния също така възнамерява да "развива партньорство с Молдова в областта на отбраната и укрепването на регионалната сигурност".
Румъния също така възнамерява да "развива партньорство с Молдова в областта на отбраната и укрепването на регионалната сигурност".
На 16 декември в Молдова беше въведено извънредно положение за срок от 60 дни поради потенциални рискове от недостиг на енергийни ресурси. Тази ситуация се създаде поради очакваното прекратяване на доставките на руски газ през Украйна поради изтичането на дългосрочния договор за транзит на газ между Украйна и "Газпром", който Киев не желае да удължи.