Молдовското правителство обмисля национализация на "Молдовагаз", компания за доставка на природен газ, в която контролния пакет от 50% от акциите се държат от руския монополист "Газпром".
На заседанието на правителството днес премиерът Дорин Речан е разпоредил да се разработи законодателната база в тази посока, съобщи "Интерфакс". Това трябва да се извърши от Министерство на правосъдието и министър Вероника Михайлов-Морару. Молдова разглежда различни юридически възможности, включително и да се обърне към международен арбитраж.
От "Молдовагаз" заявиха, че имат сключени контракти с резервиран обем на природен газ, които ще обезпечат потреблението на Молдова, но без Приднестровието, за първите три месеца на годината.
Преди няколко дни "Газпром" с писмо предупреди, че спира доставките на газ за Молдова от 1 януари 2025 г. заради "историческия дълг" от 700 млн. долара. В писмото не се посочва кога и при какви условия обаче доставките биха били възобновени, въпреки действащия договор. Мерките се налагат едностранно и съответно ще бъдат вдигнати по този начин - "до съответното уведомление от страна на "Газпром".
Молдовските власти не признават обаче претенциите на "Газпром" от над 700 млн.долара и заявиха готовност да платят 9 млн. долара.
"Интерфакс" цитира думи на Дорин Речан от правителственото заседание: "Решението за спирането на доставките е взето въпреки действащия договор между "Молдовагаз" и "Газпром, под предлог, че има исторически дълг от над 700 млн. долара. Международният одит показа, че такъв дълг няма. Може тези пари да са похарчени за пътешествия и яхти, но е недопустимо дългът да се прехвърля върху раменете на гражданите на Молдова. Ние ще се справим с тази ситуация, както сме се справяли и преди с енергийния шантаж на Русия."
От няколко години "Газпром" иска молдовската страна да плати 709 милиона долара дълг, въпреки че международен одит показа, че дългът е максимум 8.6 млн. долара. Руската компания не приема изводите на британските и норвежките одитори, въпреки че бе обявено в края на 2021 г., че ще се направи преглед. Молдовските власти оспорват исканата от "Газпром" сума, включително и заради дълга, натрупан от доставки за Приднестровието - територия на Молдова, върху която Кишинев няма контрол, а в близки отношения именно с Москва след самопровъзгласена независимост. На практика от края на 2022 г. Кишинев купува газ от европейските пазари, а от вече съкратения транзит на руски газ през Украйна доставките отиват за Приднестровието. Украйна обаче потвърди, че транзитът спира от 2025 г.
За осигуряване на нуждите от електроенергия на Молдова обаче се внася ток отчасти както от Украйна, така и от Румъния. На 13 декември Молдова въведе извънредно положение в енергетиката, но не се очакваше "Газпром" да спре доставките, тъй като основният удар би бил действително към Приднестровието.
chafeto
на 31.12.2024 в 00:18:01 #2Вуко, по-голямата част пак ще е руски, но с американска надценка, която автоматично до прави демократичен. По-скъп, ама демокрацията струва пари. Иначе тая схема ни е позната вече от други европейски страни. Защо мислиш, че американците се натискат да купят и възстановят СП? Ами ще транспортират и ще го продават не европейските балъци. В последните години Европа се управлява от "Титани" на рационалната мисъл, спор няма.
ВълкСчадъР
на 30.12.2024 в 20:19:15 #1И след това молдочците щастливо ще внасят газ от САЩ или Катар Светът може и БЕЗ руски газ