„Нашето желание, на България и на Европейския съюз, е да помогнем за разрешаване на тежката политическа криза в Йемен”, заяви българският външен министър Николай Младенов по време на разговорите си днес в Сана. „Тук живеят не малко българи. Сигурността в региона до голяма степен зависи от случващото се тук”, добави министърът.
След това, българският външен министър разговаря с представители на опозицията и на протестиращите студенти, които настояват за незабавно оттегляне на президента Салех.
Основните искания на младежите за честни избори и за участие на гражданското общество в управлението, бяха и нашите искания в началото на прехода, отбеляза Младенов. Той се ангажира да предаде утре на своите колеги, външните министри на ЕС, исканията за активна роля на Съюза в Йемен.
Вчера сирийският президент Башар ал-Асад разясни на Николай Младенов какви реформи в обществената, политическата и икономическата сфера ще възложи на новото правителство на страната. Първият ни дипломат беше на еднодневно посещение в Дамаск.
От своя страна, Николай Младенов призова за незабавно прекратяване на насилието и решителни реформи. По време на разговора си с Асад, външният ни министър изрази надежда спиралата от кръвопролития да бъде прекъсната.
Припомняме, в множество сирийски градове избухнаха безредици, след като гражданите излязоха на улиците с искания за реформи и по-ефективна борба с корупцията. Загиналите са десетки, като по-голямата част от тях са от град Дараа. Президентът Асад показва желание за диалог и реформи, но все още не е отменено извънредното положение, което дава широки правомощия на силите за сигурност.
„Дойдохме да чуем вашата оценка на ситуацията, защото Сирия е от ключово значение, особено на фона на случващото се в Северна Африка и Близкия изток", каза Николай Младенов на сирийския си колега Валид ал-Моалем.
Двамата министри се съгласиха да търсят възможности за използване на българския опит в реформите на медийното и изборното законодателство и на местната администрация