На Мария Корина Мачадо, лидер на опозицията във Венецуела, е забранено да заема публични длъжности в продължение на 15 години. Това съобщи "Ройтерс".

Мачадо води в допитването за предварителните президентски избори сред 13 кандидати, като наред с други изпреварва и настоящия венецуелски лидер Николас Мадуро.

Последното допитване, проведено от фирмата ORC Consultores, показва, че Мачадо ще спечели 46,4% от гласовете през май 2023 г., в сравнение с 35,4% през ноември 2022 г.

"Ройтерс" уточнява, че предишната забрана на Мачадо е била удължена, след като тя е подкрепила американските санкции срещу правителството на Мадуро и по-специално срещу бившия опозиционен лидер Хуан Гуайдо.

Според Мачадо с тази забрана Мадуро е показал, че правителството му се е "провалило". "Това показва само едно нещо: те знаят, че са били победени. Бих казал на режима: "Отчаянието е много лош съветник", а изглежда, че те са много отчаяни, тъй като правят грешка след грешка", заяви опозиционният лидер, цитиран от Bloomberg.

От 2015 г. насам на Мачадо е забранено да заема публични длъжности със задна дата. Според депутата Жозе Брито тя е допуснала грешки в оповестяването на активите си и не е успяла да обоснове произхода на около половината от средствата, които управлява.

Правителството също така заяви, че Мачадо е свързана с "корупционни заговори", ръководени от Гуайдо.

Колумбийският президент Густаво Петро разкритикува подобна мярка на венецуелските власти, като заяви, че "никой административен орган не трябва да отнема политическите права, на който и да е гражданин".

Опозицията във Венецуела се готви за първични избори

Опозицията във Венецуела се готви за първични избори

Подготовка за излъчване на единен кандидат

Очаква се президентските избори във Венецуела да се проведат през 2024 г. На друг опозиционен кандидат, бившия губернатор на щата Миранда Енрике Каприлес, също беше забранено да се кандидатира за поста в продължение на 15 години.