От началото на 2016 година от Северна Африка в Италия са дошли над 7 хил. деца без придружител. Това се казва в доклад на международната организация УНИЦЕФ, цитиран от РТ.ком.
По пътя към Европа те постоянно са изложени на опасност: стават жертви на побоища, изнасилвания, изтезания, попадат в робство за търговия с хора, да не споменаваме рискът от удавяне. По думите на официалния представител на УНИЦЕФСара Кроу, разказите на деца, станали жертва на унижения и експлоатация, са я шокирали.
УНИЦЕФ бият тревога. Децата-бежанци, които пресичат Средиземно море без придружител са изправени пред множество опасности.
Тийнеджър, когото сътрудниците на УНИЦЕФ са нарекли "Омар", е напуснал родната си Сомалия на 16 години. Отправил се към Италия и неговото пътешествие е продължило две години.
"Видях много мъртви хора и смятах, че също може да умра", разказа Омар. В Либия търговците на хора са го пленили и измъчвали. Пред камерата той показва следи от мъчения. "Имам белези от изгаряния. В затвора, където ме държаха, починаха шестима души", съобщи пред журналистите Омар.
Момиче с псевдоним "Мир" е била на 17, когато е избягала от принудителен брак в Нигерия и също се отправила в Европа.
"Беше много страшно. Видяхме скелети в пясъка. Често ни срещаха войници, някои от тях изнасилваха момичетата", разказа тя.
В Либия на нея й се наложило да премине през много препятствия. Тя и нейните дружки по съдба са живели в ужасяващи условия.
"В Либия бях половин месец. Отнасяха се много лошо към нас. Понякога нямаше нищо за ядене и пиене. Нямахме вода, също и чисти дрехи. Не можехме да се изкъпем. Нямахме нищо", разказа тя.
През това време Евросъюза анонсира активиране на сътрудничеството си с Либия по въпросите на имиграцията в рамките на партньорска програма с трети страни. Целта е да предотврати гибелта на бежанци в морето и да облекчи процесите на тяхното връщане в родината.
"Ние планираме поддръжка на властите в Либия - в първия случай за да помогне на стабилизиране на ситуацията в страната и да подобри положението на либийците. Както ви е известно, работим за разширяване на мандата на операция "София", за да включим в нея мероприятия по обучение на либийската брегова охрана и военноморските сили, за да могат да контролират своите териториални води", заяви върховният представител на ЕС по външна политика и сигурност Федерика Могерини.
В същото време представители на международната правозащитна организация Амнести Интернейшънъл (Amnesty International) призовават ЕС да се откаже от сътрудничество с властите на Либия, доколкото те са съпричастни към страданието на бежанците.
"Европа не бива и да се замисля за сътрудничество с Либия, ако то довежда - пряко или косвено, до ужасяващи нарушения на човешките права. Суровата реалност е такава, че либийската брегова охрана прихваща и връща хиляди души в местата на временно задържане, където те стават жертва на изтезания и други престъпления", заяви представителят на Амнести Магдарена Муграби.
Официалният представител на УНИЦЕФ Сара Кроу отбеляза, че за решаването на проблема с насилието, което често съпътства преселението към Европа на младите хора и подрастващите може да се отстрани само с отстраняване на причините за подобно преселение.
"Проблемите може да се решат само по пътя на отстраняване на фактите, т.е. на причините, заради които младите хора, децата, предприемат подобно опасно пътешествие", заяви тя.