Надзорният съвет във вторник призова компанията да прекрати пълната си забрана на арабската дума "шахед" или "мъченик" на английски, след като едногодишен преглед установи, че подходът на собственика на Facebook е "прекален" и ненужно е потиснал речта на милиони потребители, предава "Ройтерс".

Бордът, който се финансира от Meta, но работи независимо, каза, че гигантът на социалните медии трябва да премахва публикации, съдържащи думата "шахед", само когато са свързани с ясни признаци на насилие или ако отделно нарушават други правила на Meta.

Решението идва след години на критика към работата на компанията със съдържание, включващо Близкия изток, включително в проучване от 2021 г., поръчано от самата Meta, което установи, че нейният подход има "неблагоприятно въздействие върху правата на човека" върху палестинците и други арабскоговорящи потребители на нейните услуги.

Тези критики ескалираха след началото на военните действия между Израел и Хамас през октомври. Правозащитни групи обвиниха Мета в потискане на съдържание в подкрепа на палестинците във Facebook и Instagram на фона на война, която уби десетки хиляди хора в Газа след смъртоносните нападения на Хамас в Израел на 7 октомври.

Надзорният съвет на Meta стигна до подобни заключения в доклада си във вторник, като установи, че правилата на Meta за "шахед" не са отчели разнообразието от значения на думата и са довели до премахване на съдържание, което не е насочено към възхвала на насилствени действия.

"Meta работи при предположението, че цензурата може и ще подобри безопасността, но доказателствата сочат, че цензурата може да маргинализира цялото население, като същевременно изобщо не подобрява безопасността", каза съпредседателят на Надзорния съвет Хеле Торнинг-Шмид в изявление.

Понастоящем Meta премахва всички публикации, използващи "шахед" за хора, посочени от нея в списъка си с "опасни организации и лица", който включва членове на ислямистки бойни групировки, наркокартели и организации за превъзходство на бялата раса.

Компанията казва, че думата представлява похвала за тези субекти, които забранява, според доклада на борда.

Хамас е сред групите, които компанията определя като "опасна организация".

Рекламодателите в TikTok ще се обърнат към конкуренти, ако САЩ забрани приложението

Рекламодателите в TikTok ще се обърнат към конкуренти, ако САЩ забрани приложението

TikTok ще генерира около 8,66 млрд. долара приходи от реклами в САЩ тази година