Северна Корея обяви, че „напънът” за допълнителни санкции след нейния пети и най-мащабен ядрен опит досега, бил „смехотворен”, като се зарече да продължи да укрепва ядрената си мощ, съобщава „Ройтерс”.

Изолираната комунистическа държава в петък извърши най-мощния си ядрен опит досега, изтъквайки, че е успяла да усвои технологията за монтирането на ядрена бойна глава на балистична ракета, увеличавайки заплахата, която нейните врагове и ООН са безсилни да сдържат, отбелязва агенцията.

Южнокорейските военни се готвят да "изпепелят" Пхенян, ако Ким тръгне на ядрена атака

Южнокорейските военни се готвят да "изпепелят" Пхенян, ако Ким тръгне на ядрена атака

С ракети „земя-земя” с обсег 300, 500 и 1000 км

Специален пратеник на САЩ се е срещнал с японски официални лица, като по-късно заяви, че САЩ могат да наложат едностранни санкции срещу Северна Корея, повтаряйки заканите на американския президент Барак Обама в петък, веднага след ядрения опит на Пхенян.

Групата на Обама, обикаляща насам-натам и говореща за безсмислени санкции и до днес, е много смехотворна, след като тяхната политика на „стратегическо търпение” е напълно изчерпана и те са близо до това да си вдигнат чукалата и да се разкарат”, цитира държавната новинарска агенция на Северна Корея думите на говорителя на външното министерство в Пхенян.

„Както дадохме да се разбере, мерките за укрепване на националната ядрена мощ в количествено и качествено отношение ще продължат, за да защитим нашето достойнство и право да живеем от увеличаващите се заплахи от ядрена война, идващи от САЩ”, добавя говорителят.

Съветът за сигурност на ООН осъди решението на Северна Корея да извърши ядрения опит и реши да подготви нова резолюция, налагаща нови санкции на Пхенян. САЩ, Великобритания и Франция настояха органът, състоящ се от 15 страни членки, да наложи нови санкции.

В друго съобщение на държавната информационна агенция на Северна Корея се посочва, че севернокорейците били „възхитени” от ядрения опит.

Враговете вече не могат да отрекат стратегическото положение на нашата страна като държава, притежаваща ядрено оръжие”, подчертал преподавател от Университета за национално стопанство в Пхенян.