НАТО, Европейският съюз и САЩ приветстваха снощното гласуване на парламента на Македония като нова крачка към прекратяването на продължаващия от десетилетия спор за името с Гърция, която приближава малката ни югозападна съседка по-близо до присъединяването към престижните западни клубове, съобщава "Франс прес".
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг и ръководителят на европейската дипломация Федерика Могерини приветстваха гласуването в парламента в Скопие за започване на процеса по преименуване на страната на Северна Македония, което беше приветствано също така и от Гърция.
"Правителството и политическите лидери трябва да доведат до край националните процедури по споразумението за името и да се възползват от тази историческа възможност да вкарат страната в НАТО", написа Столтенберг в "Туитър".
"Сега очакваме националните процедури за прилагане на споразумението да продължат без никакви забавяния, за да се приемат промените в Конституцията", се изтъква в съвместно изявление на Могерини и еврокомисарят по разширяването Йоханес Хан.
Във Вашингтон, говорителката на Държавния департамент Хедър Науърт също приветства решението на парламента на Македония "да инициира необходимите промени в конституцията", необходими за изпълнение на споразумението с Гърция, което беше постигнато през лятото в Преспа.
Тя нарече това "историческа възможност за постигане на стабилност, сигурност и просперитет в целия регион".
Сега в Скопие предстои внасяне на промени в конституцията на Македония, за да бъде включено новото име Северна Македония в основния закон, след което ще бъде необходимо още едно гласуване от парламента, за да бъдат узаконени промените.
Съгласно споразумението, което македонският премиер Зоран Заев сключи с гръцкия си колега Алексис Ципрас през юни, югозападната си съседка ще се преименува на Северна Македония. В замяна Атина обеща да спре да блокира влизането ѝ в НАТО и ЕС.
Могерини и Хан заявиха, че гласуването на парламента подчертава решимостта и смелостта на двете страни да решат дългогодишния си спор.
"Това е наистина уникална възможност за решително придвижване на страната напред по пътя към Европейския съюз, както и за помирение на региона", коментират Могерини и Хан.
ISIS
на 21.10.2018 в 06:32:59 #9Муха с тия посланици на мира ти изби рибата.
Somebodyelse
на 21.10.2018 в 02:32:40 #8Значи Муа високопставените управляващи в Русия пращат децата си да живеят в САЩ като пратеници на мира ???!!! Ще умра от смях Бягай да те види някой шринк
58eng
на 21.10.2018 в 00:50:02 #7Соме, не става дума за емигранти ,а за синове и дъщери на високопоставени управляващи руснаци - Лавров,Путин...
Somebodyelse
на 21.10.2018 в 00:08:05 #6Муа, ама ти наистина ли си вярваш, че руснаците , които емигрират в САЩ са изпратени там каро посланици на мира Да ти имам неОтралното мислене
58eng
на 20.10.2018 в 20:18:54 #5Муха,наблюдава се устойчива тенденция децата на руските управляващи да пребивават при "врага" - учение, бизнес, живот...не говоря за руските олигарси от всякакъв ранг. Как,питам,ще стане изстрелването на руските ракети по наследниците? Защо никой от вас,войнолюбците не мисли по този въпрос?
halo
на 20.10.2018 в 20:07:16 #4Русофилистиците пак бити и "оправени".
Kpace
на 20.10.2018 в 19:23:39 #3Нямам представа, защо този коментар се появи тук, а не в статията за Хърватска.
Kpace
на 20.10.2018 в 19:22:00 #2Пич прав си. Не знам какво още чакат, че и в БГ не я направят на 67. Както казваш, вече живеем много повече, откакто сме врагове на руснаците. Не е хубаво на 65 да се пенсионират в БГ и да живеят после 40-50 години на гърба на данъкоплатците.
Kpace
на 20.10.2018 в 19:14:33 #1Добри, ти сам задаваш въпроса. Щом никой не протестира, значи са съгласни. За политиците е добре, няма само да завиждат как се краде в БГ от европрограми. Скоро и там ще почнат техните фирми да усвояват.