Лидерите на НАТО не планират да приемат предложението на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп за значително увеличение на разходите за отбрана до 5% от БВП, но вероятно ще се съгласят на нова, по-висока цел от настоящата граница от 2%, съобщиха официални лица и анализатори, цитирани от "Ройтерс"

На пресконференция във вторник Тръмп предложи всички членове на НАТО да увеличат разходите за отбрана до 5% от БВП - ниво, което не достига нито една страна в Алианса, включително САЩ. Предложението предизвика загриженост сред съюзниците, които смятат, че подобно увеличение е финансово и политически невъзможно за повечето държави.

"Трябва да има промяна," заяви  пред "Ройтерс". "Не мисля, че ще бъде 5%, което е невъзможно за почти всяка нация в света, но ще бъде повече от настоящите 2%."

Очаква се НАТО да договори нова цел за разходите на срещата на върха в Хага през юни. Според анализатори и официални лица е вероятно новият праг да бъде около 3% от БВП - компромис, който ще изисква значителни увеличения на бюджетите за отбрана в много страни.

Полша, която граничи с Украйна, е лидер в НАТО с разходи за отбрана от 4.12% от БВП през 2024 г., следвана от Естония с 3.43% и САЩ с 3.38%.

Средният процент за НАТО в момента е около 2.71%, с общи разходи за отбрана от $1.474 трилиона, от които $968 милиарда са от САЩ.

Увеличаването на разходите за отбрана до 3% или повече ще бъде трудно за изпълнение, особено за страни като Италия, която харчи едва 1.5% от БВП. Финансовите ограничения и липсата на политическа популярност за подобни мерки усложняват задачата.

Анализатори предполагат, че предложението на Тръмп за 5% е умишлено висока начална позиция в преговорите, като целта е да се постигне компромис. В предишната си кампания Тръмп призова за цел от 3% от БВП, което би означавало увеличение от около 30% за повечето страни.

Европейските страни, особено Франция и Балтийските държави, настояват за по-голяма самостоятелност на континента в областта на отбраната, за да се намали зависимостта от САЩ. Това включва разработване на скъпи технологии като въздушно презареждане и електронна война.

Според Мария-Агнес Щрак-Цимерман, председател на подкомисията по отбрана в Европейския парламент, Европа трябва да увеличи разходите си за отбрана, но не бива да позволява на Тръмп да диктува темпото.

НАТО не е подготвен психологически за война с Русия, според Киев

НАТО не е подготвен психологически за война с Русия, според Киев

Имат оръжия, но не са готови да ги ползват, заяви Михайло Подоляк, президентски съветник