Решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да спре военната помощ за Украйна след сблъсъка му с украинския президент Володимир Зеленски в Овалния кабинет предизвика вълна от реакции сред американски и европейски политици. Решението задълбочава напрежението между двамата съюзници и поражда сериозни опасения сред западните партньори на Украйна, обобщава "Ройтерс".

Сенатор Джийн Шахийн, водещ демократ в Сенатската комисия по външни отношения заяви:

"Като замрази военната помощ за Украйна, президентът Тръмп отвори широко вратата за Путин да засили своята агресия срещу невинни украинци. Последствията без съмнение ще бъдат опустошителни."

Говорителят на британското правителство заяви:"Ние оставаме абсолютно ангажирани с осигуряването на траен мир в Украйна и работим с ключови съюзници в подкрепа на това усилие. Това е правилното нещо и е в наш интерес да го направим."

Френският младши министър по европейските въпроси Бенжамен Адад се запита риторично:

"Ако искате мир, помага ли решението да се спре военната помощ за Украйна? Или го прави по-далечен? Прави го по-далечен, защото само укрепва позициите на агресора - Русия", заяви Адад пред телевизия France 2.

САЩ спряха военната помощ за Украйна
Обновена

САЩ спряха военната помощ за Украйна

Заради поведението на Зеленски и часове, след като Тръмп заяви вече, че няма да прави

Ръководителят на комисията по външни работи в украинския парламент Олександър Мережко изрази разочарование:

"В действителност това изглежда наистина зле. Изглежда, че той ни тласка към капитулация, което означава (приемане) на исканията на Русия", каза той.

Чешкият премиер Петер Фиала заяви, че Европа трябва да "поеме пълната отговорност за нашата собствена сигурност. Това изисква увеличени инвестиции в отбраната. "Гарантирането на нашата сигурност също означава засилване на подкрепата ни за Украйна. Не можем да позволим агресивната политика на Русия, която заплашва всички нас, да успее ... Ерата, в която разчитахме на други да се справят с фундаменталните международни предизвикателства от наше име приключи."

Полският заместник-министър на отбраната Чезари Томчик определи спирането на американската военна помощ за Украйна като "лоша новина".

Говорителят на полското външно министерство Павел Вронски заяви, че спирането на помощта "е много важно решение и ситуацията е много сериозна. (Решението на САЩ) беше взето без никаква информация или консултация, нито със съюзниците от НАТО, нито с групата Рамщайн, която координира подкрепата на Украйна в нейната борба."

На другия полюс е реакцията на унгарското правителство: "Президентът на САЩ и унгарското правителство имат една и съща позиция: вместо да се продължава с изпращането на оръжие и войната, необходимо е възможно най-бързо примирие и мирни преговори", заяви говорител на унгарското правителство.

ЕК предлага план за отбрана за 800 млрд. евро

ЕК предлага план за отбрана за 800 млрд. евро

Европа е готова да поеме своите отговорности, увери Урсула фон дер Лайен