Москва поставя условия за нов опасен курс на действие към подновена инвазия в Северна Украйна, вероятно насочена към Киев - поне от октомври 2022 г.
Това пишат от "Института за изследване на войната" (ISW) днес.
Може да става дума за руска информационна операция или да отразява действителните намерения на руския президент Владимир Путин. Наличните в момента индикатори са объркващи. Някои потвърдени доказателства за струпване на руски сили в Беларус имат повече смисъл като част от подготовката за подновена офанзива, отколкото като част от текущи учения и тренировъчни практики. Но все още няма доказателства, че Москва активно подготвя ударна сила в Беларус.
ISW продължава да твърди, че подновена широкомащабна руска инвазия от Беларус е малко вероятна тази зима, но това е възможност, която трябва да се приеме сериозно.
Известни руски блогъри, подкрепящи войната, разширяват възможността през зимно-пролетния период. Бившият руски военен командир Игор Гиркин, виден критичен глас в руското милиблогърско пространство, отговори на продължаващите дискусии в руското информационно пространство на 23 декември относно способността на Русия да поднови нападение срещу Северозападна Украйна от Беларус, за да прекъсне наземните комуникационни линии (GLOCs) между Киев и Европа.
Гиркин раздели операцията на два възможни подкурса на действие: Русия може да нахлуе от Беларус в опит да завземе територия или алтернативно може да проведе отклоняваща операция, за да привлече украинските сили от други части на театъра. Гиркин твърди, че руската армия не може ефективно да проведе настъпателна операция за превземане на територия, но че отклоняваща операция в подкрепа на руска офанзива другаде в Украйна би имала военен смисъл.
Някои блогъри спекулират относно вероятността от подновяване на руска атака срещу Северна Украйна поне от октомври 2022 г.
Друг блогър заяви на 20 октомври, че обединените сили в Беларус са твърде малки, за да атакуват Киев, но заяви, че няма да възрази, ако руските сили атакуват град Чернигов.
Предстоящата среща на Путин с беларуския президент Александър Лукашенко в Санкт Петербург на 26-27 декември ще придвижи руската информационна операция, дори и да не подкрепя директно подготовката за нея. Кабинетът на Лукашенко потвърди, че двамата ще се срещнат по време на срещата на държавните глави на Общността на независимите държави (ОНД) в Санкт Петербург на 26-27 декември.
Тази среща ще ускори съществуващата информационна операция на Кремъл, както направи посещението на Путин в Минск на 19 декември, предвид нарастващото руско военно присъствие в Беларус.
Украинският генерален щаб съобщи на 23 декември, че руските сили планират да разположат поне още една полева болница в Беларус.
Полевите болници не са необходими за учения и могат да показват подготовка за бойни операции. Появата на полеви болници в Беларус в началото на 2022 г. беше сред последните индикатори, наблюдавани преди Русия да започне пълномащабното си нахлуване.
Русия продължава да разполага сили в Беларус под рубриката на обучение. Някои руски танкове Т-90, според съобщенията дислоцирани в Беларус в края на декември 2022 г., бяха наблюдавани със зимен камуфлаж.
Оборудването на танкове със зимен камуфлаж не е напълно необходимо за тренировъчни дейности и може да означава подготовка за реални зимни бойни действия. Разполагането на полеви болници и пребоядисването на танкове също може да бъде част от информационна операция.
Руските военни обаче много по-ясно определят условията за настъпление в северозападната част на Луганска област. Генералният щаб на Украйна съобщи, че на 23 декември е наблюдаван увеличен обем на железопътния транспорт на личен състав, военна техника и боеприпаси към районите на бойните действия.
Геолокирани кадри, публикувани на 23 декември, също показват влак, натоварен с руски танкове Т-90М и Т-62М, който се насочва към Луганска област от Ростовска област.
ISW по-рано е наблюдавала руски сили да прехвърлят елитни въздушнодесантни части и други елементи, които преди това са действали в посоките на Херсон и Харков, в Луганска област.
Кремъл продължава да дава приоритет на ангажирането на мобилизирани мъже за стабилизиране на линията Сватово-Кремина над други райони на фронта като Бахмут, Авдиевка или западна Донецка област. Малко вероятно е руските сили да атакуват през река Днепър в Херсонска област, след като току-що се изтеглиха от западен Херсон, а руските минни и укрепителни усилия в Запорожка област показват, че руските сили не се стремят да провеждат офанзива там.
Кремъл може също така да опита атака срещу югоизточната Харковска област от Луганска област, за да си върне загубените територии западно от река Оскол. Все още не е ясно дали руските сили ще могат ефективно да проведат такава операция, тъй като предимствата на терена са на страната на украинските защитници и руските настъпателни способности са много ограничени.
Въпреки това руската армия може да се опита да извърши отклоняваща атака на земята или в информационното пространство срещу Северна Украйна, вероятно в опит да отклони украинските сили от отбрана в Донбас или във връзка с офанзива в Луганск или, по-малко правдоподобно, другаде. Началникът на Главното управление на украинското военно разузнаване (ГУР) Кирило Буданов заяви на 23 декември, че Русия се опитва да отклони украинските сили от югоизток, като организира финт в Беларус, отбелязвайки, че военната дейност в Беларус е елемент от дезинформационна кампания.
Успехът на руската диверсионна атака обаче зависи от способността на Русия да убеди Украйна в правдоподобността на заплахата от по-дълбока настъпателна операция. Украински военни служители продължават да показват, че украинските сили са готови да защитят своите северни граници, а яростната защита на Украйна около Бахмут демонстрира, че украинските сили могат да удържат много по-голям брой руски нападатели.
Предупредителната прогноза на ISW от 15 декември за потенциална руска офанзива срещу Северна Украйна през зимата на 2023 г. остава най-лошият сценарий в рамките на прогнозния конус.
В момента ISW оценява риска от руска инвазия в Украйна от Беларус като нисък, но възможен. Беларуските сили остават изключително малко вероятно да нахлуят в Украйна без руски ударни сили. Украински военни отбелязаха, че Русия не е създавала ударни групи в Беларус.
Русия не е коригирала фундаментални недостатъци във военната си кампания като липсата на ново оборудване, лошото ръководство и недостатъчните сили за поддържане на успешна настъпателна операция.
Съобщава се, че украинският президент Володимир Зеленски се готви да представи мирен план през февруари 2023 г., който може да бъде с цел използване на неуспешната руска зимна офанзива. The Wall Street Journal, като цитира украински и европейски дипломати, съобщи на 22 декември, че екипът на Зеленски планира да представи неуточнен мирен план през февруари 2023 г.
Зеленски изложи мирен план от 10 точки на срещата на върха на Г-20 през ноември 2022 г., който изисква Русия да направи отстъпки, включително изтегляне на всички свои войски от Украйна и зачитане на суверенитета и териториалната цялост на Украйна съгласно международното право.
Зеленски може да се готви да представи този мирен план около очакваната неуспешна руска военна офанзива в началото на 2023 г.
Кремъл продължава да отклонява критиките за военните провали на Русия в Украйна, като риторично стеснява дефинициите на своите първоначални военни цели, без официално да ги променя. На въпрос за напредъка на руското нахлуване, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че руските сили са постигнали значителен напредък във военната си цел за демилитаризация на Украйна на 23 декември.
Гиркин разкритикува отговора на Песков, като саркастично отбеляза, че въоръжените сили на Украйна са се увеличили от около 250 000 души преди войната до 700 000 души днес и че украинските сили сега са оборудвани с модерни западни противотанкови наземни ракети, прецизна артилерия и други системи, които Украйна не е имала преди руската инвазия.
ISW продължава да счита, че максималистичните военни цели на Русия не са се променили въпреки неуспеха на Песков да спаси лицето си пред руската вътрешна аудитория на Кремъл.
Подновените публични изяви на руския президент Владимир Путин вероятно показват, че той е станал по-загрижен за своята популярност и имидж в Русия. Путин явно прави повече публични изяви в руските градове и по-често прави неясни изявления относно руската инвазия в Украйна през последните дни в сравнение с подчертаното му отсъствие от публична дейност извън Кремъл през първите десет месеца на войната.
Путин посети Бюрото за проектиране на прибори KBP в Тулска област (съоръжение за производство на оръжие) на 23 декември и според съобщенията също планира да посети машиностроителния завод "Уралвагонзавод" в Нижни Тагил същия ден, преди да отмени събитието в последния момент.
Подобни изяви вероятно са част от усилията на Кремъл да представи Путин като военновременен лидер и да си възвърне доминиращия наратив във вътрешното информационно пространство, когато Русия навлиза във втората година от войната.
Путин последователно разчиташе на лични изяви през цялото си управление, което му помогна да създаде образ на всевиждащ и винаги присъстващ владетел.
Путин може би се опитва да създаде благоприятни условия в информационното пространство преди следващите президентски избори в Русия в началото на 2024 г.
Кремъл засилва усилията си за цензура, за да заглуши опасенията относно разширяването на руските въоръжени сили и втора мобилизационна вълна. Двама анонимни източника, свързани с руски държавни медийни структури, казаха на The Moscow Times, че Кремъл е забранил на руските федерални медии да отразяват новини за мобилизация.
Източниците добавиха, че заповедта идва от администрацията на руския президент и на практика ще забрани на държавните медии да предлагат прогнози за мобилизация или дори да споделят изявления за мобилизация от сенатори и парламентаристи. Независим руски проект за правата на човека, OVD-Info, установи, че Кремъл засилва репресивните си мерки през 2022 г., като забранява над 210 000 уебсайта и приема 22 нови репресивни закона, които допълнително ограничават правата на свободата на словото и събранията.
Кремъл обаче не въвежда подобни репресивни мерки срещу провоенните милблогъри, които последователно критикуват руските военни усилия и военни провали пред своята непрекъснато нарастваща аудитория.
Блогъри, свързани с групата "Вагнер", преразгледаха своите критики към руския командир, отговорен за катастрофалното нападение над Павливка, Донецка област, в края на октомври. Няколко блогъри отбелязаха, че неназован руски командир не е подписал документ, който ще даде на руската морска пехота, действаща в Павливка, статут на Герой на Русия.
Блогъри предположиха, че неуточнени фигури в руското военно командване може да таят злоба срещу морската пехота за разкриването на големите руски загуби в Павливка, които са резултат от лошо ръководство. Военни блогъри, свързани с Вагнер, продължават да критикуват руското Министерство на отбраната (МО), вероятно в опит да подобрят репутацията на силите на Вагнер за сметка на конвенционалната руска военна структура.
Кремъл се опитва да въведе нови разпоредби, за да стимулира повече руснаци да се присъединят към военните усилия. Руският Съвет на федерацията одобри закон на 23 декември, който спира съдебните производства срещу мобилизирани военнослужещи и доброволци, които участват във военни действия по време на руската инвазия в Украйна.
Този закон също ще изисква от руските банки да спрат събирането на дългове и изплащането на заеми и може да стимулира руснаците с висящи наказателни производства или банкови заеми да се присъединят към военните усилия. Кремъл продължава да работи с мигрантите, за да ги вербува във войната.
Украинските партизани продължиха да атакуват руски окупационни служители в окупираната Запорожка област на 23 декември. Руски и украински източници потвърдиха, че украински партизани са ранили двама вероятни служители на Федералната служба за сигурност (ФСБ) при атака с взривно устройство в центъра на Мелитопол, Запорожка област.
Руските окупационни власти продължават да засилват репресиите на правоприлагащите органи, за да идентифицират възможните партизански дейности в окупираните територии. Ръководителят на Луганска област Сергей Хайдай заяви на 23 декември, че служители на руската ФСБ оправдават претърсванията на частни жилища, телефони и документи като "контрасаботажни" мерки, целящи да идентифицират възможни партизани в окупираната Луганска област.
Украинският кмет на Мелитопол Иван Федоров заяви на 23 декември, че руските окупационни власти продължават да организират принудителни евакуации и засилват натиска върху украинските цивилни да идентифицират партизани в окупираната Запорожка област.
Украинският генерален щаб съобщи на 22 декември, че около 500 военнослужещи от руската Росгвардия са пристигнали в Бердянск за засилване на административния контрол и правоприлагането.
Руските окупационни служители разрушават уукраинското културно наследство в Мариупол, вероятно в опит да прикрият разрушенията, причинени от руските сили при превземането на града. Украинският министър на културата и информационната политика Александър Ткаченко заяви на 23 декември, че руски служители унищожават Мариуполския драматичен театър, за да прикрият военни престъпления, отбелязвайки, че Русия не се интересува от унищожаването на украински културни забележителности.
Проруски милблогър отхвърли тези обвинения на 23 декември, като вместо това се позова на изявления на предишни руски окупационни служители, че част от Драматичния театър трябва да бъде унищожена, за да бъде напълно възстановена до 2023 г.
ISW съобщи на 2 декември, че сателитните изображения на Maxar от 30 ноември показват, че руските сили са поставили лошо изградена ограда около Драматичния театър на Мариупол.
Руските окупационни служители продължават да изземват и пренасочват гражданска инфраструктура в подкрепа на руските сили. Украинският генерален щаб съобщи на 23 декември, че руските сили са превзели множество туристически съоръжения за настаняване на руски военнослужещи и са превърнали център за отдих във военна болница за лечение на ранени руски военнослужещи в Бердянск, Запорожка област.
Ръководителят на Луганска област Сергей Хайдай заяви на 23 декември, че руските сили отвеждат цивилни лекари в окупираната Луганска област за работа във военни болници.