Новият командващ сухопътните сили на Украйна, генерал-майор Михайло Драпатий, обяви планове за "мащабна трансформация" на своя клон, насочена към подобряване на обучението, управлението и процеса на набиране на войски, съобщава "Ройтерс".
Тази амбициозна реформа, стартирана от Драпатий, който пое поста си миналия месец, идва в критичен момент за украинската армия. Тя е изправена пред предизвикателството да спре настъплението на руските сили в източната част на страната, което доведе до най-големите териториални загуби за Киев от 2022 г. насам.
Военните казаха, че промените ще обхванат режимите на обучение, както и управлението на бойното поле и логистиката, включително чрез намаляване на корупцията, възприемане на технологии и укрепване на ролята на подофицерите.
"Днес сухопътните сили се нуждаят от промени, нова енергия сред своите войници и модерен подход към развитието на техните способности", каза Драпати на среща на високо ниво по сигурността, цитирана от военните.
Украйна се опита да попълни редиците си чрез мобилизация и набиране в западен стил, но се сблъска с трудности, тъй като докладите за корупция, лошо обучение и лошо управление помрачиха ентусиазма за служба.
Властите също се борят с увеличаването на дезертьорството, докато фронтовите войски се изтощават физически и психически от почти три години война.
"Промените със сигурност ще дойдат", каза Драпати. Колкото и да е трудно, трябва да го направим.
Президентът Володимир Зеленски призова в четвъртък за промени в центровете за обучение, които ще позволят на новобранците да се обучават директно от командирите на бойното поле. Той също така е назначил виден командир на бригада за старши съветник на бойното поле.
Борбата се разрази през последните седмици, тъй като Киев и Москва се стремят да осигурят по-силна позиция на бъдещи преговори, перспектива, очаквана и от двете страни, след като новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп встъпи в длъжност следващия месец.
Украйна е подложена на натиск от отиващата си администрация на Байдън в САЩ да намали наборната възраст, ход, който украинските власти изключиха, заявявайки, че техните сили се нуждаят от повече западно оборудване, за да оборудват вече мобилизираните мъже.
Украйна разшири кампанията си за мобилизация през април, като намали призивната възрастна 25 от 27, но оттогава постоянно губи позиции на изток, докато започна нахлуване в руския регион Курск.
Киев не желае да намали допълнително възрастта за мобилизация, страхувайки се от щетите, които това може да нанесе на и без това лошата демографска перспектива за страната. Десетки хиляди войници бяха убити и милиони хора избягаха от страната по време на инвазията.
ddoko-doko
на 13.12.2024 в 18:35:30 #1"...късно е либе за китка..."