Израелският премиер Бенямин Нетаняху напусна изненадващо съдебната зала по делото за корупция срещу него, за да даде показания по ново разследване, свързано с предполагаеми контакти между негови съветници и Катар, съобщи обществената телевизия Kan, цитирана от "Ройтерс".

Разследването, получило прозвището "Катаргейт", доведе до ареста на двама заподозрени по-рано днес. Полицията отказа допълнителна информация, позовавайки се на съдебна забрана за разкриване на детайли. Според Kan, Нетаняху не е сред заподозрените, но ще даде свидетелски показания в своя офис в Йерусалим.

Нетаняху определи обвиненията като "фалшиви новини" и политическа атака, а говорител на Катар нарече разследването "очерняща кампания".

Разследването се провежда от Шин Бет (вътрешното разузнаване) и полицията, но премиерът се опита да отстрани ръководителя на Шин Бет Ронен Бар, което предизвика масови протести и съдебен спор. В понеделник Нетаняху обяви, че номинира бившия военноморски командир Ели Шарвит за нов шеф на службата, макар съдът временно да замрази уволнението на Бар и насрочи изслушване за 8 април.

Критиците твърдят, че опитът за смяна на Бар е опит за спъване на разследването срещу близки сътрудници на Нетаняху, стартирало в края на февруари.

Катар да не се счита за враждебна държава от Израел, той е домакин на ръководни кадри на Хамас и играе ключова роля в преговорите за прекратяване на огъня и размяна на заложници между Израел и палестинската групировка. Самият Ронен Бар участва в такива преговори през януари.

Израелският парламент одобри спорен закон за промени в съдебната система

Израелският парламент одобри спорен закон за промени в съдебната система

Нов кръг в борбата на Нетаняху срещу съдебната власт

Съюзници на Нетаняху твърдят, че разследването и последвалите арести са част от заговор за възпрепятстване на освобождаването на Бар и дестабилизиране на правителството.

Опитът за отстраняване на шефа на Шин Бет разпали улични протести в Тел Авив и Йерусалим, които се очаква да продължат. Хиляди израелци обвиняват правителството в подкопаване на институциите и удължаване на войната в Газа по политически причини, за сметка на заложниците, които все още се намират в ивицата.

Нетаняху защити действията си, като заяви, че подновяването на военните операции в Газа има за цел да окаже натиск върху Хамас да освободи оставащите 59 заложници.

Нетаняху засилва натиска върху Хамас въпреки предложението за примирие

Нетаняху засилва натиска върху Хамас въпреки предложението за примирие

Той отхвърли твърденията, че Израел отказва да преговаря