Не е взето окончателно решение относно ракетите Storm Shadow за Украйна. Това заяви в петък британският премиер Кийр Стармър след срещата си в САЩ с американския президент Джо Байдън дали да се одобрят исканията на Киев за ракети с голям обсег за удари по руска територия, съобщава Politico.
Двамата лидери се срещнаха за около 20 минути в Овалния кабинет преди по-дълга групова среща със сътрудници по стратегически предизвикателства, включително Украйна и Близкия изток.
Стамър намекна, че може да последва по-нататъшно развитие на срещата на Общото събрание на ООН по-късно този месец.
Стармър настоя, че "това не беше среща за конкретни резултати", но добави: "Стигнахме до силна позиция."
Той отрече фокусът му върху "следващите няколко седмици и месеци" да е бил върху осигуряването на тактика за Украйна преди президентските избори в САЩ и потенциална победа за Доналд Тръмп, който описа Путин като "гений".
"Не, мисля, че ако погледнете ситуацията в Украйна и Близкия изток, е очевидно, че през следващите седмици и месеци има наистина важни потенциални развития, каквито и графици да се случват в други страни", каза той.
"Не мисля много за Владимир Путин". Това каза в петък Байдън по време на срещата си със Стармър. Байдън добави, че Путин няма да надделее във войната с Украйна.
Така Байдън коментира предупрежденията на руския лидер Владимир Путин, ако на Украйна бъде позволено да изстреля осигурени от Запада ракети с голям обсег на руска територия.
Анонимни източници казаха, че Стармър най-вероятно ще поиска одобрението на Байдън, за да позволи на Украйна да използва британските ракети Storm Shadow за разширени удари в Русия. Одобрението е необходимо, тъй като компонентите на Storm Shadow се произвеждат в САЩ.
Не се очаква съобщение за решение в петък, казаха няколко американски служители.
Съединените щати не планират да обявяват нова политика по отношение на Украйна и използването на ракети с голям обсег в петък, съобщи говорителят по националната сигурност Джон Кърби.
"Няма промяна в нашето мнение относно предоставянето на способности за нанасяне на удари на далечни разстояния, които Украйна да използва в Русия", каза Кърби пред репортери. "Не бих очаквал голямо съобщение в това отношение", добави той, имайки предвид дискусиите между президента на САЩ Джо Байдън и британския премиер Кийр Стармър по-късно в петък.
Украинският президент Володимир Зеленски от месеци умолява съюзниците да позволят на Украйна да изстреля западни ракети, включително американски ATACMS с голям обсег и британски Storm Shadows, дълбоко в Русия.
Кърби каза, че САЩ приемат сериозно предупреждението на руския президент Владимир Путин, че ще счита Запада за пряко замесен в конфликта, ако Украйна изстреля произведени от Запада ракети с голям обсег към Русия, но че това не е нова позиция на Путин.
"Това не е реторика, която не сме чували от него преди", каза Кърби. "Той очевидно е доказал, че е способен на агресия... така че, да, приемаме тези коментари сериозно."
Русия обаче не изключва разрешение да бъде дадено.