Избирателната активност за Европарламент е най-ниската, регистрирана от както в Съюза се провежда подобен вот.

Тази година статистическите данни сочат, че едва 43.01% от гражданите на ЕС са упражнили правото си на глас. За сравнение на миналия евровот избирателната активност е била 45.5%.

България е една от малкото страни-членки, в които се забелязва повишен интерес към ЕП. Страната ни беше неколкократно дадена за пример от коментаторите в студиото на телевизия Europarl TV.

Въпреки че българите са едни от най-нещастните хора в Европа, избирателната активност в страната е близо 38%, посочи политологът в студиото.

С повишена избирателна активност могат да се похвалят и Естония и Латвия.

Десните и десноцентристките партии са спечелели най-много места в ЕП. ЕНП отново ще бъде най-влиятелният блок в парламента, а ПЕС за момента е на второ място. Това сочат данните от анализ на Ройтерс на база резултатите от 27 страни.

Въпреки че се очаква центристките партии да останат доминиращи в 736 местния ЕП, някои крайно десни партии могат да спечелят гласове, заради ниската избирателна активност.

Опозиционната партия ПАСОК печели изборите за Европейски парламент в Гърция.
Според Exit Poll ПАСОК печели между 36,3% и 39,3%.

Управляващата Нова демокрация остава на второ място с 30%-33%. На трето място се нарежда Комунистическата партия с 8%-10%.

Партията на ирландския премиер Брайън Кауън - Фина Фойл губи едно от четирите места в ЕП, според предварителните резултати, предава Ройтерс.

Победител на евроизборите в Италия, както се очакваше, е дясноцентристката партията на премиера Силвио Берлускони. Според последните данни партията на министър-председателя е спечелила между 39 и 43%. На второ място е демократическата партия.

Във Франция печели партията на Саркози с приблизително 28%, опозицията социалисти взимат 17%.
На трето място се нарежда Комунистическата партия с 8%-10%.

В Словакия печели партията на премиера Робърт Фицо - Смер. Според последни данни от социологическите проучвания 32.1% от гласувалите са подкрепили партията на Фицо. Втори са СДКУ-ДС. Избирателната активност е 19.64%.

В Унгария партията на бившия премиер Ференц Дюрчани печели само 4 депутатски кресла. Опозицията е извоювала 16 мандата в ЕП. "Движение за по-добра Унгария" е поредната екстремистка партия, която влиза в ЕП. По последни данни партията печели 3 депутатски кресла. Избирателната активност в страната е 32,25%.

В Австрия според последните статистически резултати управляващата социал-демократическа партия губи около 10% от гласовете си. Спечелила е само 23.7%. С 29.6% печели Австрийската народна партия.

Социалистите печелят и в Малта, където избирателната активност е най-висока в ЕС - 79%.

В Холандия, където резултатът от евровота вече е ясен, антиислямската партия изпраща 4 евродепутати. Активността на избирателите е 36.5%.

В Румъния резултатите от Exit poll сочат, че най-много гласове на евроизборите са събрали две коалиции. Социалдемократическата партия е спечелила 31%, а центристката Либералдемократическа - 30.4%. Крайнодясната партия Велика Румъния е подкрепена от 7.2% от избирателите.

Десните са спечелили изборите и в Португалия, сочат първите резултати.

С 62% печелят и социалдемократите в Щвеция. В Европейския парламент влиза и шведската Пиратска партия, която подкрепя безплатното разпространение на музика, филми и компютърни игри в интернет. Партията е спечелила 7.4%.

Дясноцентристката опозиция печели изборите за евродепутати и в Словения. Избирателната активност е 26.5%.

Християндемократическия съюз на канцлера Ангела Меркел и Християнсоциалния съюз ХДС/ ХСС печели с 38,0% от гласовете на изборите за Европейски парламент в Германия. Избирателната активност в страната е 42.2%.

Полските евроизбори печели Гражданската партия на премиера Доналд Туск. Следващи са „Право и Справедливост".

В Испания Народната партия е победила управляващите социалисти.