Лидерите на ЕС днес влязоха в остри спорове относно стъпките за облекчаване на кризата на енергийния пазар, изострена от руската инвазия в Украйна, но в крайна сметка успяха да представят единен фронт на фона на нарастващата загриженост относно въздействието върху силно засегнатите потребители от покачващите се цени на газа и петрола.
Имаше интензивен дебат до късно вечерта дали да се ограничат цените на енергията, който изправи някои от южните страни на Европейския съюз срещу Германия и Нидерландия, но срещата на върха на ЕС завърши с компромисна сделка, съобщи БНР.
Европейските лидери обещаха съвместно да купуват газ за по-ниски цени на среща на върха в Брюксел и поискаха от Европейската комисия да измисли до месец май възможни мерки за целия ЕС в отговор на енергийните разходи, които нараснаха след нахлуването на Русия в Украйна.
"Вместо да се наддаваме взаимно и да повишаваме цените, ние ще обединим покупателната си способност", каза председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.
Системата за съвместни покупки на газа ще бъде доброволна.
Редица анализатори обаче се съмняват дали 27-членният блок е достатъчно голям, за да диктува международната цена на газа.
Срещата на върха на ЕС постигна съгласие, че Испания и Португалия могат да се намесят, за да намалят цените на енергията.
Испанският министър-председател Пердо Санчес се бори успешно за възможността за ограничаване на цените, след като в даден момент напусна днешната среща на евролидерите, предизвиквайки половинчасова пауза.
Двете страни твърдят, че са до голяма степен откъснати от по-широкия енергиен пазар на ЕС с малко междусистемни връзки с Франция и поради това трябва да им бъде предоставено специално изключение от правилата на блока.
"Можем да въведем изключителни мерки за намаляване на цените за нашите потребители и компании", каза Санчес. Той обеща действия следващата седмица за намаляване на сметките, след като беше твърдо решен да получи подкрепата на ЕС.
Испания произвежда почти половината си електроенергия от възобновяеми източници, но цените на тока обикновено се определят от цената на природния газа, най-скъпото гориво, необходимо за задоволяване на търсенето.
След срещата френският президент Еманюел Макрон каза, че блокът трябва да подобри начина, по който се разделят цените на електроенергията и на газа, като същевременно подчерта, че ЕК трябва да определи краткосрочен таван на цените на енергията. "Дадохме мандат на комисията да преразгледа тази ценова формула" по начин, който ще включва таван и ще бъде "по-предвидим и прозрачен", отбеляза Маркон.
Той също така вижда рискове от недостиг на енергия още през следващата зима.
Френският президент потвърди, че Европейската комисия ще получи мандат за съвместни покупки на енергия, за да позволи на Европейския съюз (ЕС) да управлява по-добре своите енергийни доставки и да се справи с енергийните цени.
Според Макрон няма причина да се приеме искането от страна на Русия да се плаща в рубли за руския природен газ.
"Всички текстове, които са подписани, са ясни. Това е забранено", каза Макрон на пресконференция след срещата на върха на Европейския съюз в Брюксел.
"Европейските фирми, които купуват газ и работят на европейска територия, трябва да го правят в евро. Следователно днес не е възможно да се направи това, което се изисква, това не е договорно", добави Макрон, визирайки руските искания за плащания в рубли.
Той каза, че не вярва, че Русия иска да наруши договорите си, но ако това е така, тогава Москва трябва да го каже изрично.
"Мисля, че целта на това съобщение е да се намери начин за заобикаляне на санкциите, но то не зачита подписаното, така че защо да го прилагаме?", посочи Макрон.
frecky-dog
на 27.03.2022 в 12:19:15 #9Много изгодно за големите, малките ще им плащат високата цена
ventzislav-stefanov
на 26.03.2022 в 09:22:20 #8ЕС изглежда отново не разбра как Путин ги изпревари. Първо той поиска плащане за газ в рубли, а след това изключи от това изискване Новатек. Ако ЕК поиска да купува газ като единен купувач Путин ще и каже просто: да при условие, че ще плащате в рубли по суап съглашение между руската ЦБ и ЕЦБ. Ако ли не извинете. И ЕК просто ще забуксува или ще трябва да се съгласи.
Mithrandir
на 26.03.2022 в 08:36:17 #7Ако имат Рубли ще купуват, като нямат Рубли ....
ICO
на 26.03.2022 в 08:25:27 #6Газа е не просто стока, а незаменим енергиен и химически ресурс за икономиката. Количествата газ са ЛИМИТИРАНИ, да цената се определя от търсенето и предлагането, но предлагането е ограничено от наличните на находища. Цената на газа е по-висока в Китай, Европа ще трябва да се конкурира с Китай за цената. Ако ЕС не успее да предложи адекватна цена то руския газ ще отплува към Китай, а икономиката на ЕС без енергия и суровина за хим. промишленост ще се свие РЯЗКО. САЩ НЕ ПРОДАВАТ ГАЗ НА РУСКИТЕ ЦЕНИ. Американския втечнен газ е ДВОЙНО ПО-СКЪП.
oktavian
на 26.03.2022 в 07:32:11 #5Това, което прави Русия го виждаме и на всеки зеленчуков пазар в България - стоката се продава на цена, която купувачът може да си позволи.Когато цената е изкуствено надута и стоката стои неизкупена по складовете, загубите са за сметка на продавача.Защото неминуемо се появяват много други продавачи, които завземат пазара с ниската си цена! България като се огледаме по света, има днес само един официален враг -Русия, която изобщо не го крие и ни обяви едностранно за недружелюбна страна.На всеки българин е ясно, че ще имаме трудности с енергоносителите от Русия, която изкуствено вдига цените за да ни накаже! По-забележително е как руските шпиони и тролове на служба при българския враг в условията на война разгръщат пропагандна кампания за сплашване на населението! Ето един руски агент (на който ДАНС трябва да обърне сериозно внимание) какво е написал по-долу: "Но ако заради ЕК започнем да ставаме още по-бедни и стандарта ни на живот тръгне да копае дъното - тогава следва да има Нов народен съд." Забележете, че не този, който изнудва с кранчето за газа, а именно ЕС според тролът ще бъде виновен! И по стар комунистически начин същият слуга на нашия днешен враг плаши с нов Народен съд - демек с разстрел! Така, че ДАНС има съвсем логични основания да му разгледа дейността срещу България!
Кастело Белведере
на 26.03.2022 в 07:04:22 #4Времената са трудни, русия започна неочаквано вероломна война в Европа, затова е ясно че нищо не може да е като вчера. Европейците ще приемем да има и по-трудни дни, но с перспектива за бъдещето (оптимизмът за идните дни е най-добрият стимул за развитие). А туморът в момента са казва владко путин, когато бъде отстранен бързо ще се възстановим.
NaskoZashtoto
на 26.03.2022 в 02:05:07 #3Събрали се купувачите, направили си картел, ще преговарят за ... дългосрочен договор на цена под пазарната?! Ква стана тя?! Че нали точно това им предлагаше Путин преди три-четири години, а ЕС тогава реши да се търгува само на борсата. И сега са много ербап, на гол г*з таралеж ще мачкат. Лошотое, че за нас, обикновените граждани на ЕС, потребителските цени ще продължат да растат.
nsmilitia
на 25.03.2022 в 23:58:00 #2Продавача е подписал договор. Но наистина на блядистан за нищо не може да севярва.
rosstrollnadzor
на 25.03.2022 в 23:30:39 #1Нито един договор с Русия не струва дори хартията на която е написан. Ото фон Бисмарк