Общото събрание на ООН подкрепи на 24 февруари резолюция в подкрепа на териториалната цялост на Украйна, на фона на твърдата опозиция от страна на Вашингтон, съобщава АФП.
Докато президентът на САЩ Доналд Тръмп излага нова позиция относно войната в Украйна, подкрепен от Европа текст, отбелязващ третата годишнина от конфликта, получи 93 гласа "за" и 18 гласа "против", с 65 въздържали се.
Руските съюзници Беларус, Северна Корея и Судан, гласуваха против.
Текстът, който спечели много по-малко подкрепа в сравнение с предишната резолюция за войната, силно критикува Русия и подчертава териториалната цялост на Украйна и неприкосновеността на нейните граници.
Вашингтон изготви конкурентна резолюция на фона на засилващата се вражда между президента Доналд Тръмп и украинския президент Володимир Зеленски.
Руският посланик в ООН Василий Небензя нарече текста на САЩ "стъпка в правилната посока" на фона на внезапното размразяване между Русия и САЩ при Тръмп.
Но съюзникът на Вашингтон Франция внесе поправки в текста на САЩ, като каза на Общото събрание, че Париж, заедно с европейските страни и Великобритания, "няма да могат да подкрепят в сегашната си форма".
Страните, всички поддръжници на Украйна, настояха да се преформулира американският текст, за да се каже, че "пълномащабното нахлуване в Украйна" е било предприето от Русия. Унгария, чийто премиер Виктор Орбан се смята за най-пропутинския лидер в Европа, гласува против поправките. Измененията също така потвърдиха ангажимента към "териториалната цялост" на Украйна, който беше пропуснат от американския текст.
Предложението на САЩ беше толкова силно изменено, че Вашингтон в крайна сметка се въздържа по собствения си текст.
Ненарушимостта на украинската териториална цялост беше крайъгълен камък на предишни резолюции, приети от Асамблеята, като Съединените щати при бившия президент Джо Байдън бяха сред най-силните им поддръжници.
"Опитът да се добави този език отвлича вниманието от това, което се опитваме да постигнем с тази насочена към бъдещето резолюция", каза пратеникът на Вашингтон в ООН Дороти Шей преди гласуването.
След гласуването на Общото събрание се очаква Вашингтон да внесе своя текст за гласуване в Съвета за сигурност по-късно, като служител на Държавния департамент предупреди. Вашингтон не може да наложи вето на измененията, внесени на Общото събрание.
За да бъде приета от Съвета за сигурност на ООН, резолюцията се нуждае от гласовете на най-малко девет от 15-те членове на Съвета за сигурност - без да бъде наложено вето от нито един от петте постоянни членове - Съединените щати, Великобритания, Франция, Русия и Китай.
Дори ако членовете на ЕС в Съвета Франция, Словения, Дания и Гърция, заедно с Великобритания, се въздържат, резолюцията на САЩ пак може да мине.
Това би повдигнало въпроса дали Франция или Великобритания биха били готови да наложат първото си вето от повече от 30 години. Съответните им лидери, Еманюел Макрон и Кийр Стармър, са на посещение в Белия дом тази седмица за ключови разговори за Украйна.
"Не виждам как Париж и Лондон могат да подкрепят текст, който е толкова далеч от заявените от тях позиции за Украйна, но също така не виждам как могат да му наложат вето", каза Ричард Гауан от Международната кризисна група пред АФП.
За европейците състезаващите се гласове ще бъдат "тест за тяхното положение в многостранната система". В същото време Киев може да бъде оставен "все по-изолиран", ако привлече твърде малко подкрепа, каза Гауан.
Със застрашени основни принципи на международното право, шефът на ООН Антониу Гутериш призова по-рано за мир, който "напълно поддържа териториалната цялост на Украйна" и зачита Устава на ООН.
alabala654
на 24.02.2025 в 22:38:08 #3" а ционизма се изгаври с разложения труп на Евогейската разпоретина" - а Русия "цъфти" нали..?
Gоspоd_Bog
на 24.02.2025 в 22:31:23 #2Резолюции, санкции, кавали, дудуци… а ционизма се изгаври с разложения труп на Евогейската разпоретина
ВълкСчадъР
на 24.02.2025 в 21:57:38 #1