Хуманитарната служба на ООН изрази загриженост относно военните действия в Хан Юнис, които принудиха още хора да избягат в Рафах в южната част на ивицата Газа, съобщава "Ройтерс".

Агенцията нарече граничния град като "тенджера под налягане на отчаянието".

На този фон Израел се готви да настъпи във войната си срещу Газа пó на юг, близо до границата с Египет, където повечето жители на анклава са потърсили убежище от израелската офанзива.

"Искам да подчертая нашата дълбока загриженост относно ескалацията на военните действия в Хан Юнис, която доведе до увеличаване на броя на вътрешно разселените хора, търсещи убежище в Рафах през последните дни", заяви Йенс Лаерке, говорител на Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси.

Агенцията за палестинците може да прекрати дейността си до края на февруари

Агенцията за палестинците може да прекрати дейността си до края на февруари

Агенцията остава най-голямата организация за оказване на помощ в региона

Над половината от 2,3-милионното население на Газа е потърсило убежище в района - предимно в импровизирани палатки и обществени сгради.

"Рафах е тенджера под налягане на отчаянието и се страхуваме от това, което следва", посочи Лаерке.

Жителите на Газа съобщиха, че израелските сили са ударили райони около болниците в Хан Юнис и са ожесточили атаките близо до Рафах.

"Хан Юнис също все по-често е обект на атаки и е шокиращо да чуем за тежките боеве в близост до болниците, които застрашават безопасността на медицинския персонал, ранените и болните, както и на хилядите вътрешно разселени хора, търсещи убежище там", заяви Лаерке.

"Хамас" прекратява огъня само при обещание на Израел да спре войната

"Хамас" прекратява огъня само при обещание на Израел да спре войната

Палестинската групировка обмисля първото конкретно предложение за продължително примирие в Газа

Отделно, по оценки на УНИЦЕФ 17 000 деца в Газа са били непридружени или отделени от семействата си по време на конфликта, който започна на 7 октомври след атаките на "Хамас" в Южен Израел.

Смята се, че почти всички деца в анклава се нуждаят от подкрепа за психичното си здраве.

"Те проявяват симптоми като изключително високи нива на постоянна тревожност, загуба на апетит. Не могат да спят, имат емоционални изблици или изпадат в паника всеки път, когато чуят бомбардировка", обясни Джонатан Крикс, ръководител на комуникациите на УНИЦЕФ за окупираните палестински територии .

"Преди тази война УНИЦЕФ изчисляваше, че 500 000 деца вече се нуждаят от подкрепа за психичното здраве в Газа. Днес смятаме, че почти всички деца се нуждаят от тази подкрепа и това са повече от 1 милион деца".