Краткосрочен скок на доставките на помощ в Газа след прекратяване на огъня между Израел и палестинските екстремисти Хамас ще бъде труден, ако сделката не обхваща мерките за сигурност в анклава. Това съобщава в сряда "Ройтерс", като цитира високопоставен служител на ООН, пожелал анонимност.
"Сигурността не е отговорност на хуманитарните работници. Това е много хаотична среда. Без каквато и да е договореност, ще бъде много трудно да се увеличат доставките в краткосрочен план.", каза той.
"ООН се ангажира да предоставя хуманитарна помощ по време на прекратяването на огъня, точно както бяхме в периода на активни военни действия", каза Ери Канеко, говорител на Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси. "Премахването на различните пречки, с които ООН се сблъска през последната година - които включват ограничения за влизане на стоки; липсата на безопасност и сигурност; нарушаването на закона и реда; и липсата на гориво - е задължително, " каза тя. ООН работи с партньори за разработване на координиран план за разширяване на операциите, каза Канеко.
Припомняме, че преговарящите постигнаха споразумение в сряда за прекратяване на огъня. То ще включва значително увеличение на хуманитарната помощ за Ивицата Газа, но не е ясно дали някое споразумение ще обхваща мерките за сигурност.
Организацията на обединените нации отдавна алармира за проблемите с достъпа от Израел до и в цялата Газа и напоследък грабежи от въоръжени банди.
Споразумението бе постигнато след месеци на периодични преговори с посредничеството на Египет и Катар, с подкрепата на Съединените щати, и се случва точно преди встъпването в длъжност на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп на 20 януари.
Израелските войски нахлуха в Газа, след като бойци на "Хамас" нападнаха израелските общности на 7 октомври 2023 г., убивайки 1200 войници и цивилни и взимайки повече от 250 чуждестранни и израелски заложници.
Кампанията на Израел в Газа причини смъртта на повече от 46 000 души и превърна крайбрежния анклав в пустош от развалини.
С наближаването на инаугурацията Тръмп повтори искането си споразумението да бъде сключено бързо и многократно предупреди, че ще има "ад за плащане", ако заложниците не бъдат освободени. Неговият пратеник за Близкия изток Стив Уиткоф работи с екипа на президента Джо Байдън, за да прокара сделката извън границите.
В Израел връщането на заложниците може да облекчи част от обществения гняв срещу премиера Бенямин Нетаняху и неговото дясно правителство заради провала на сигурността на 7 октомври, който доведе до най-смъртоносния ден в историята на страната.
Конфликтът обхвана Близкия изток, като подкрепяните от Иран проксита в Ливан, Ирак и Йемен атакуваха Израел в знак на солидарност с палестинците.
Споразумението бе постигнато, след като Израел уби висшите лидери на "Хамас" и ливанската групировка "Хизбула", което ѝ даде надмощие.
"Хамас" приветства наскоро постигнатото споразумение за прекратяване на огъня в Газа като плод на твърдостта и храбрата съпротива на палестинците в продължение на повече от 15 месеца. Изказва се благодарност на на посредниците, водени от Катар и Египет, които положиха големи усилия да изковат споразумението в сряда.
Египетският президент Абдел Фатах ас-Сиси приветства споразумението и подчерта значението на спешната хуманитарна помощ на хората в Газа за преодоляване на настоящата катастрофална хуманитарна ситуация. Той подчерта, че Египет винаги ще се застъпва за законните права на палестинския народ.
Президентът на САЩ Джо Байдън каза в сряда, че Израел и "Хамас" са постигнали споразумение за прекратяване на огъня и заложници, което ще сложи край на боевете в Газа и ще увеличи хуманитарната помощ за палестинските цивилни.
"Мога да обявя прекратяване на огъня и е постигнато споразумение за заложници между Израел и Хамас", каза Байдън в Белия дом. Споразумението беше постигнато след 15 месеца страдание, каза той, и ще бъде последвано от прилив на хуманитарна помощ в Газа.
"Боевете в Газа ще спрат и скоро заложниците ще се върнат у дома при семействата си", каза Байдън.
В отделно изявление Белият дом цитира думите на Байдън: "Днес, след много месеци на интензивна дипломация от страна на Съединените щати, заедно с Египет и Катар, Израел и Хамас постигнаха споразумение за прекратяване на огъня и за заложници. Това споразумение ще спре боевете в Газа, да увеличи така необходимата хуманитарна помощ за палестинските цивилни и да събере отново заложниците със семействата им след повече от 15 месеца в плен."
"Имаме сделка за заложниците в Близкия изток. Те ще бъдат освободени скоро. Благодаря ви!" написа новоизбрания президент на САЩ Доналд Трръмп в публикация в своята платформа Truth Social. С тази сделка моят екип по национална сигурност, чрез усилията на специалния пратеник за Близкия изток Стив Уиткоф, ще продължи да работи в тясно сътрудничество с Израел и нашите съюзници, за да гарантира, че Газа НИКОГА отново не се превръща в убежище за терористи", написа Тръмп във втора публикация.
"Обединените нации са готови да подкрепят изпълнението на тази сделка и да увеличат доставката на продължителна хуманитарна помощ за безбройните палестинци, които продължават да страдат", каза пред репортери генералният секретар на ООН Антониу Гутериш.
Турският външен министър Хакан Фидан каза пред репортери в Анкара, че споразумението за прекратяване на огъня е важна стъпка за регионалната стабилност. Фидан също каза, че усилията на Турция за решение на израелско-палестинския конфликт с две държави ще продължат.
Премиерът на Катар Шейх Мохамед Ал Тани призова за спокойствие в ивицата Газа от сега до 19 януари, когато споразумението за прекратяване на огъня влезе в сила.
Премиерът на Обединеното кралство Кийр Стармър каза, че сделката е "отдавна закъсняла" за израелския и палестинския народ, които "поеха тежестта на този конфликт, предизвикан от бруталните терористи на "Хамас", които извършиха най-смъртоносното клане на евреи след Холокоста на 7 октомври, 2023 г. "Заложниците, които бяха брутално изтръгнати от домовете си в онзи ден и държани в плен при невъобразими условия оттогава, сега най-накрая могат да се върнат при семействата си", каза той. Стармър добави, че също така иска да отдаде почит на загиналите британски граждани.
България приветства новините относно споразумението за прекратяването на огъня и освобождаването на заложници, приветствайки неуморните усилия на Египет, Катар и Съединените щати. Това пише българското Министерство на външните работи (МВнР) в профила си в X.
Надяваме се, че тази дългоочаквана сделка ще спре боевете в Газа, ще създаде нужните условия за така необходимата хуманитарна помощ за палестинските цивилни граждани и за връщането на заложниците при техните близки. Вярваме, че това най-накрая ще отвори пътя за изграждането на устойчив мир и сигурност в целия регион, пишат от министерството.