Организацията на обединените нации отправи в сряда призив за набиране на 47 милиарда долара помощ за 2025 г., с цел подпомагане на около 190 милиона души, засегнати от конфликти и глад. Призивът идва в контекста на нарастващи опасения, че западните държави, включително най-големият донор - САЩ, може да намалят своя принос, предава "Ройтерс".

Новият шеф на ООН за хуманитарна помощ Том Флетчър описа ситуацията като "безпрецедентно ниво на страдание" и заяви, че организацията цели да достигне до нуждаещи се в 32 държави, включително Судан, Сирия, Газа и Украйна. "Светът е в пламъци, и това е начинът, по който можем да ги гасим", каза Флетчър, подчертавайки нуждата от възстановяване на доверието към ООН и международната солидарност.

Призивът на ООН за 2025 г. е четвъртият най-голям в историята на организацията, но Флетчър призна, че той изключва 115 милиона души, чиито нужди агенцията не може да финансира. Той подчерта важността на фокусирането върху най-нуждаещите се и приоритизирането на ресурсите.

Финансирането за 2024 г., което беше намалено от първоначалните $56 милиарда до $46 милиарда, е осигурено едва на 43% - едно от най-ниските нива в историята. САЩ са осигурили повече от $10 милиарда, което представлява около половината от получените средства. Това обаче поставя въпроса за бъдещата подкрепа, особено на фона на променящите се политически настроения във Вашингтон и предстоящото встъпване в длъжност на новата администрация на Доналд Тръмп.

Хуманитарните работници вече са принудени да вземат трудни решения, като намаляват хранителната помощ в Сирия с 80% и ограничавайки водоснабдяването в Йемен, където има висок риск от холера.

"САЩ остават голяма въпросителна", заяви Ян Егеланд, ръководител на Норвежкия съвет за бежанците. Той предупреди, че глобалната политическа обстановка не е благоприятна за увеличаване на хуманитарното финансиране. Освен това в Европа също има напрежение, тъй като средствата за хуманитарни инициативи се насочват към отбрана и сигурност.

"Страхувам се, че може да бъдем горчиво разочаровани, тъй като глобалното настроение и националното политическо развитие не са в наша полза."

Флетчър призова за разширяване на донорската база и за намиране на нови източници на финансиране, подчертавайки важността на дългосрочни решения в света, където кризите продължават средно 10 години.

Германия и Европейската комисия остават сред основните донори на ООН, но генералният секретар на Датския съвет за бежанците Шарлот Сленте изрази опасения, че променящите се приоритети в ЕС може да усложнят финансирането на хуманитарните нужди.

"Това е по-крехък и непредвидим свят от първия мандат на Тръмп, с повече кризи и по-големи нужди", заяви тя, предупреждавайки за сериозни последствия, ако САЩ намалят своите вноски.

Увеличава се значително хранителната помощ за Судан

Увеличава се значително хранителната помощ за Судан

Общо 17 500 тона хранителна помощ са били одобрени