В петък Съветът за сигурност на ООН удължи с шест месеца продължителната мисия за поддържане на мира между Сирия и окупираните от Израел Голански възвишения и изрази загриженост, че военните дейности в района могат да доведат до ескалация на напрежението, обобщи "Ройтерс".

Откакто мълниеносна бунтовническа офанзива свали сирийския президент Башар Асад по-рано този месец, израелските войски навлязоха в демилитаризираната зона - създадена след арабско-израелската война от 1973 г. - която се патрулира от Силите на ООН за наблюдение на изтеглянето (UNDOF).

Израелските официални лица определиха преместването като ограничена и временна мярка за гарантиране на сигурността на границите на Израел, но не посочиха кога войските ще бъдат изтеглени.

В резолюцията, приета в петък, Съветът за сигурност подчерта, че "и двете страни трябва да спазват условията на Споразумението за изтегляне на силите между Израел и Сирийската арабска република от 1974 г. и стриктно да спазват прекратяването на огъня".

Той изрази загриженост, че "продължаващите военни дейности, провеждани от който и да е участник в зоната на разделение, продължават да имат потенциала да ескалират напрежението между Израел и Сирийската арабска република, да застрашават прекратяването на огъня между двете страни и да представляват риск за местното цивилно население и персонала на ООН на място".

Съгласно споразумението за прекратяване на огъня въоръжените сили на Израел и Сирия нямат право да влизат в демилитаризираната зона - "зона на разделение" с площ 400 кв. км (155 кв. мили).

Израел отговори на Блинкън: Голан остава завинаги наш

Израел отговори на Блинкън: Голан остава завинаги наш

Голанските възвишения ще останат завинаги част от Израел

Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш заяви в четвъртък: "В зоната на разделение не трябва да има други военни сили освен мироопазващите сили на ООН - точка." Той също така заяви, че израелските въздушни удари по Сирия са нарушение на суверенитета и териториалната цялост на страната и "трябва да спрат".