"Орешник" не е "вундервафе" - оръжие - чудо. Терминът е разпространен от нацистката пропаганда по време на Втората световна война. С него се обозначавали редица най-нови революционни разработки на оръжия, на които се възлагали надежди за спечелването на войната и оставането Хитлер на власт.

При сегашните условия Русия няма да може да пусне в масово производство междуконтиненталната балистична ракета "Орешник". Това прогнозира пред "Канал 24" Роман Свитан, военен експерт, инструктор по летене и полковник от резерва на Въоръжените сили на Украйна.

Според него тази ракета не може да се смята за "вундервафе".

Според анализатора тази ракета е вече на около десетина години и руснаците "могат да нарекат всичко с този термин". Според Свитан няма как тази ракета да постъпи на бойно дежурство или дори да влезе в масово производство - по-специално заради икономическите проблеми на руснаците, свързани със санкциите от Запада.

"Производството на ракета от такова ниво е сложно, защото тя изминава хиляди километри и има отделни бойни глави. Така че това е сложно производство и да се пусне на конвейера е нереалистично за руснаците в тези условия, в които се намират сега.

Те могат да я пуснат на конвейера, ако например замразят войната, тогава след 3-4 години тази ракета ще влезе в масово производство. Тогава, разбира се, ще могат да ги щамповат по няколко десетки бройки, но не и по стотици", обясни Свитан.

ISW: Путин блъфира, че има нова без аналог ракета

ISW: Путин блъфира, че има нова без аналог ракета

Кремъл оказва информационен натиск с нови ракетни опити

Путин излъга, че руските балистични ракети "Орешник" не могат да бъдат прехванати. Съществуват противовъздушни системи, които са в състояние да направят това.

Това посочи пред Си Ен Ен Фабиан Хофман, изследовател в ядрения проект в Осло. Според него някои американски и израелски противоракетни системи ще могат да свалят няколко бойни глави.

Канада предала на Киев ПВО системата NASAMS

Канада предала на Киев ПВО системата NASAMS

Подкрепа срещу руската агресия

"Системи като SM-3 от Aegis или Aegis Ashore, а най-вероятно и Arrow 3 и THAAD (Terminal High Altitude Area Defence) могат абсолютно да се справят с този тип заплаха", обобщи Хофман.

Военният анализатор отбеляза, че икономическият фактор е по-голям проблем от самото прехващане, тъй като за свалянето на всички бойни глави ще са необходими голям брой прехващачи.