Катарските посредници изпратиха на Израел и Хамас проектопредложение за споразумение за прекратяване на сраженията в Газа и размяна на заложници за палестински затворници като първа стъпка към прекратяване на 15-месечната война.
Само седмица преди новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп да поеме поста от президента Джо Байдън, официални лица заявиха, че в разговорите в Доха е постигнат пробив и споразумението може да е близо.
Ето и основните точки от проекта според израелски служител, който информира репортерите. От Хамас не са предоставили никакви подробности.
На първия етап ще бъдат освободени 33 заложници. Сред тях са деца, жени, включително жени войници, мъже над 50 години, ранени и болни. Израел смята, че повечето от тях са живи, но не е получил официално потвърждение от Хамас.
Ако първият етап протече по план, на 16-ия ден от влизането в сила на споразумението ще започнат преговори за втория етап, по време на който ще бъдат освободени останалите живи заложници - мъже войници и мъже във военна възраст - и ще бъдат върнати телата на мъртвите заложници.
Изтеглянето ще бъде поетапно, като израелските сили ще останат в граничния периметър, за да защитават израелските гранични градове и села. Освен това ще има мерки за сигурност в коридора "Филаделфия" по южния край на Газа, като Израел ще се изтегли от части от него след първите няколко дни от споразумението.
- На невъоръжените жители на Северна Газа ще бъде разрешено да се върнат обратно, като ще бъде създаден механизъм, който да гарантира, че там няма да бъдат преместени оръжия. Израелските войски ще се изтеглят от коридора Нецарим в централната част на Газа.
- Палестинските бойци, осъдени за убийства или смъртоносни нападения, също ще бъдат освободени, но броят им ще зависи от броя на живите заложници, който все още не е известен. Затворниците няма да бъдат освободени на Западния бряг. Бойците на Хамас, които са участвали в нападението срещу Израел на 7 октомври 2023 г., няма да бъдат освободени.
Ще има значително увеличение на хуманитарната помощ в ивицата Газа, където международните организации, включително ООН, предупреждават, че населението е изправено пред тежка хуманитарна криза.
Израел разрешава предоставянето на помощ в анклава, но има спорове относно количеството на разрешената помощ, както и относно количеството, което достига до нуждаещите се, като все по-голям проблем е разграбването от престъпни банди.
Кой ще управлява Ивицата Газа след войната е една от големите неизвестни в преговорите и изглежда, че на настоящия кръг от преговори този въпрос дори не е разгледан поради неговата сложност и вероятността той да попречи на постигането на ограничено споразумение.
Израел заяви, че Хамас не може да играе никаква роля, и отхвърли участието на Палестинската власт - органът, създаден по силата на временните мирни споразумения от Осло преди три десетилетия, който упражнява ограничен суверенитет в окупирания Западен бряг.
От самото начало на кампанията си в Газа тя заяви, че ще запази контрола върху сигурността на анклава и след края на сраженията.
Международната общност заяви, че Газа трябва да се управлява от палестинците, но усилията за намиране на алтернативи на основните фракции сред гражданското общество или лидерите на клановете се оказаха до голяма степен безрезултатни.
Въпреки това между Израел, Обединените арабски емирства и Съединените щати бяха проведени дискусии за временна администрация, която да управлява Газа, докато реформираната Палестинска власт не може да поеме управлението.