Пакистан свали 12 дрона от Индия, които нарушиха въздушното му пространство, съобщиха военните в четвъртък, ден след като индийските удари по множество цели в страната разпалиха опасения от по-голям военен конфликт между съседите, въоръжени с ядрено оръжие.

Индия изпрати израелски дронове "Хароп" по множество цели, включително двата най-големи града Карачи и Лахор, и техните отломки се събират, заяви говорителят на пакистанските военни Ахмед Шариф Чаудри.

"Индийски дронове продължават да бъдат изпращани във въздушното пространство на Пакистан... (Индия) ще продължи да плаща скъпо за тази открита агресия", каза той.

Министерството на отбраната на Индия не отговори веднага на искане за коментар.

В сряда Индия пое отговорност за удари срещу обекти, които според Делхи са свързани с терористична инфраструктура на групировките "Джайш-е-Мохамед" и "Лашкар-е-Тайба", дни след като обвини Пакистан за участие в нападение в индийския Кашмир, при което загинаха 26 души, предимно хиндуистки туристи. Пакистан отрече всякаква връзка и обеща ответни действия, като същевременно заяви, че е свалил пет индийски изтребителя — твърдение, което индийското посолство в Пекин отрече, наричайки го "дезинформация".

Пакистан съобщава за най-малко 31 убити цивилни и около 50 ранени в резултат на индийските удари и последвалата гранична стрелба. Индия на свой ред заяви, че 13 нейни цивилни са загинали и 43 са ранени. Индийски представители уточниха, че през нощта интензивността на престрелките е намаляла, но остават в готовност за ескалация.

В Индия се проведоха учения за реакция при въздушни нападения в пограничните райони, включително в свещения за сикхите град Амритсар. В Пакистан обстановката в повечето градове започна да се нормализира, училищата отвориха, но в провинция Пенджаб гражданската отбрана и болниците остават в повишена бойна готовност.

Пакистанският министър на отбраната Хаваджа Мухамад Асиф заяви в интервю за The New York Times, че страната му е готова за деескалация, въпреки напрежението. Индия обаче отвърна, че ще "отговори" на всяка пакистанска реакция. Международната общност призовава към въздържаност, като президентът Доналд Тръмп заяви, че е готов да посредничи, ако двете страни поискат помощ.

Ескалацията идва в тежък момент за Пакистан, чиято икономика на стойност 350 милиарда долара все още се възстановява от дълбока финансова криза през 2023 г., когато страната беше на ръба на фалит и бе спасена с помощта на Международния валутен фонд (МВФ).

Международните наблюдатели предупреждават, че продължаването на напрежението между Индия и Пакистан може да има тежки последици не само за сигурността в региона, но и за икономическата и политическа стабилност на Южна Азия.

Операция "Синдур": Контролираната ескалация на Индия

Операция "Синдур": Контролираната ескалация на Индия

Потенциална ескалация на конфликта крие много рискове за Пакистан