Пакистан отвори още гранични центрове в петък, за да ускори връщането на десетки хиляди афганистанци без документи. Втори ден е минал от изтичането на крайния срок нелегалните мигранти да напуснат страната, съобщава "Ройтерс".

Пакистан отхвърли призивите на ООН, правозащитни групи и западни посолства да преразгледа експулсирането и заявяви, че те са били замесени в атаки на ислямистки бойци и престъпления, които подкопават сигурността на страната. Афганистан отрича обвиненията.

Агенцията на ООН за бежанците, Международната организация по миграция и Детският фонд на ООН (UNICEF) изразиха днес загриженост за безопасността на децата и семействата, засегнати от експулсирането, като обявиха, че се разгръща хуманитарна криза с наближаването на зимата.

Афганистански мигранти масово напускат Пакистан ден преди дадения им краен срок

Афганистански мигранти масово напускат Пакистан ден преди дадения им краен срок

От утре изтича крайния срок, който пакистанското правителство даде на нелегалните жители в страната да напуснат, като в противен случай биха били депортирани

Молла Хасан Ахунд, министър-председател в ръководената от талибаните администрация на Афганистан, също изрази резерви. "Това е 100% против всички принципи, елате и поговорете лице в лице", призова той във видео изявление.

Съоръженията на главния северозападен граничен пункт Торкхам бяха увеличени три пъти, за да се погрижат за нарастващия брой завръщащи се, каза Абдул Насир Хан, заместник-комисар за област Хайбер. "Сега всичко е нормално, тъй като завърналите се вече не трябва да чакат на опашки с часове", заяви той пред "Ройтерс".

Пристигащите в Афганистан се оплакаха от трудности. "Прекарахме три дни на границата в Пакистан. Ситуацията беше много лоша", разказа 55-годишният Мохамад Исмаел Рафи, който каза, че е живял 22 години в югозападния пакистански граничен град Чаман, където е имал търговия на дребно. "Слава Богу, че се върнахме в нашата страна", коментира още той и обвини пакистански служители във вземане на подкупи. Исламабад отрича твърдението му.

ЕС изпрати повече от 90 тона хуманитарна помощ за Афганистан

ЕС изпрати повече от 90 тона хуманитарна помощ за Афганистан

ЕС одобри пакет от хуманитарна помощ, включващ 2,5 милиона евро

Талибанската администрация в Афганистан създаде временни транзитни лагери в опит да се справи с внезапния наплив. В тях се предлагат храна и медицинска помощ за напусналите Пакистан. Групи бежанци съобщават за хаотични и отчайващи сцени в лагерите.

Пакистанските власти започнаха да задържат чужденци, повечето от които са афганистанци, часове преди крайния срок за напускането им.

Според агенциите на ООН в Пакистан има повече от 2 милиона афганистанци без документи, най-малко 600 000 от които са избягали след идването на талибаните на власт през 2021 г.

Как Пакистан планира да експулсира над 1 милион афганистанци

Как Пакистан планира да експулсира над 1 милион афганистанци

Пакистан обяви крайния срок в сряда на 3 октомври, давайки на повече от милион души около четири седмици да се преместят.

Абдул Насир Хан, съобщи, че 19 744 афганистанци са пресекли границата на Торкхам в четвъртък. Така броят на пресеклите достига общо 147 949, откакто правителството обяви крайния срок. Повече от 35 000 са напуснали през югозападния пакистански граничен пункт в Чаман.

Пакистанските власти заявиха, че са готови да забавят репатрирането на хора със здравословни или други проблеми, включително бременна в седмия месец жена, на която в петък беше казано да остане в Пакистан, докато роди.