Папа Франциск обяви в неделя, че ще произведе 21 нови кардинали през август, включително италианец, ръководещ Църквата в Монголия, отново поставяйки своя отпечатък върху бъдещето на католицизма, предава Ройтерс.
От 21-те, 16 са кардинали-избиратели на възраст под 80 години и те имат право да участват в конклав, за да изберат свой наследник след неговата смърт или оставка.
След церемонията на 27 август, известна като консистория, Франциск ще е произвел 83 от 133-те кардинали-избиратели, увеличавайки възможността неговият наследник да бъде човек, отразяващ позицията му по ключови въпроси.
Към този момент Франциск ще е назначил около 63% от кардиналите, ще увеличи още повече присъствието им в развиващия се свят и отново ще разхлаби хватката, която Европа имаше върху Колегията на кардиналите.
Сред новите избиратели е архиепископ Джорджо Маренго, италианец, който в момента е администратор на Католическата църква в Монголия. Страната граничи с Китай, където Ватикана се опитва да подобри положението на католиците.
Други кардинални избиратели идват от Франция, Нигерия, Бразилия, Индия, САЩ, Източен Тимор, Италия, Гана, Сингапур и Парагвай. Трима служители на Ватикана, които ще станат кардинали през август, идват от Южна Корея, Великобритания и Испания.
За пореден път Франциск подмина архиепископите на големите градове, които традиционно ставаха кардинали преди избирането му през 2013 г., предпочитайки да назначава прелати в отдалечени места, където Църквата е малка или растяща и по-жизнена, отколкото в Европа.
Произвеждайки кардинали от Сингапур, Монголия, Индия и Източен Тимор, Франциск изглежда се стреми да увеличи престижа и влиянието на католическата църква в Източна Азия - регион с нарастваща икономическа и политическа сила.
Нови кардинали от други развиващи се страни включват архиепископи и епископи в Нигерия, Бразилия, Индия, Гана и Парагвай.
Издигането в кардинал на епископ Робърт Макелрой от Сан Диего, Калифорния, е важно, защото той е откровен съюзник на пасторалния подход на Франциск по въпроси като опазването на околната среда и по-приветливото отношение към гейовете католици.
Като направи Макелрой кардинал, Франциск подминава консервативните архиепископи на Сан Франциско и Лос Анджелис, два големи града, които традиционно са имали кардинали в миналото.