Демократическата партия съобщи, че е парирана хакерска атака срещу базата с данни на нейните избиратели, съобщи в. "The New York Times".
Хакерите са създали фалшива страница, която е имитирала страницата за регистрация на избиратели на сайта на партията. Целта на атаката им е била да получат достъп до потребителски имена и пароли, с които да се логват в базата, съдържаща информация за десетки милиони гласоподаватели. Действията им са били засечени от компанията, отговаряща за киберсигурността на Демократическата партия, и те не са успели да постигнат пробив в данните.
Двама служители, запознати със случая, определят атаката като агресивна. Смята се, че хакерите са изпратили писма до членове на националния комитет на демократите с цел да ги подлъже да използват фалшивата страница. Тази тактика е позната като spearphishing - "зарибяване" чрез фалшива страница, имитираща оригиналната.
ФБР е информирано за случая.
Засеченият опит за проникване в базата данни е "поредното доказателство за съществуващите заплахи" преди изборите за конгрес, заяви служителят на спецслужбите Робърт Лорд.
Той посочи, че е нужна постоянна бдителност, за да бъдат предотвратени следващи такива опити.
Вчера беше съобщено, че компанията Microsoft е пресякла опити на хакери, свързани с руското правителство, да бъдат създадени фалшиви домейни, които да имитират легитимните сайтове на американски институции и политически организации, подкрепящи демократите.
NaskoZashtoto
на 23.08.2018 в 09:02:56 #1Никаква изненада не е, че някой е опитал да проникне в база данни. Много по-съществено е, кой е събирал данни, какви данни е събрал и с каква цел. Не ни следят само правителствата - наши и чужди. Следят ни и партии, НПО-та и разбира се - бизнесът. С цел да ни направят свои марионетки. Хакерите в масовия случай искат само номерата и паролите на банковите карти.