Съветът на Европа трябва да ръководи процес за "изземване на руски държавни активи и използването им в подкрепа на реконструкцията на Украйна". Това се казва в изявление на комисията по политически въпроси към Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ), публикувано на уебсайта ѝ.
В проекторезолюция, базирана на доклад на Лулзим Баша (Албания, EPP/CD), комисията каза, че "Русия трябва да предостави пълно обезщетение за щетите, причинени от нейните международно противоправни действия, включително унищожаването на инфраструктура, загуба на живот, икономически затруднения и други неблагоприятни последици".
Приблизително 300 милиарда щатски долара замразени руски суверенни активи сега трябва "да бъдат предоставени на разположение за възстановяване на Украйна", каза комитетът. До юни 2023 г. документираните щети за инфраструктурата и икономиката на Украйна, причинени от агресията на Русия, се оценяват на 416 милиарда щатски долара, посочиха парламентаристите.
Комитетът препоръча създаването на "международен компенсационен механизъм" под егидата на Съвета на Европа, включващ международен доверителен фонд, в който да бъдат депозирани руските активи, държани от държави-членки и нечленки на Съвета на Европа, и "безпристрастен и ефективен" международен комисия по искове, работеща съгласно признати съдебни норми, за да се произнася по искове, представени от Украйна и други субекти, засегнати от агресията.
Комитетът призова държавите членки и нечленки на Съвета на Европа, притежаващи руски активи, да сътрудничат активно за прехвърлянето на тези активи към такъв механизъм - с подкрепата на ЕС, САЩ и Г-7.
"Съгласно международното право, държавите притежават правомощията да предприемат контрамерки срещу държава, която сериозно е нарушила международното право. Сега е моментът държавите-членки на Съвета на Европа да преминат от санкции към контрамерки", каза комисията, добавяйки, че легитимността на такива контрамерки остава "неоспорима" в рамките на суверенния имунитет.
Подобни стъпки, заключи комисията, биха имали тройната цел за укрепване на Украйна, гарантиране на отговорността на Русия и възпиране на бъдеща агресия.
Асамблеята в пълен състав - обединяваща парламентаристи от 46-те държави-членки на Съвета на Европа - ще обсъди доклада своевременно.
Пропомняме, че Европейският съюз (ЕС) се съгласи да задели милиарди евро печалби от замразени активи на Руската централна банка, проправяйки пътя за прехвърляне на печалбите в Украйна.
ЕС предложи план на 12 декември за изземване на около 15 милиарда евро от прогнозирани печалби, генерирани от замразени активи на централната банка на Русия, и прехвърлянето им на Украйна.
Европейската комисия (ЕК) изчисли, че планът ще генерира около 3 милиарда евро годишно, или 15 милиарда от 2023-2027 г.
Планът ще засегне най-пряко Euroclear, базирана в Белгия компания за финансови услуги, която държи около 191 милиарда евро в руски активи.
Според проектотекста, видян от FT, ЕС се съгласява, че печалбите няма да бъдат изплащани като дивиденти на акционерите, докато не бъде постигнато споразумение за създаване на "финансов принос към бюджета (на ЕС), който ще бъде набран от тези нетни печалби за подкрепа на Украйна."