Министерството на отбраната на САЩ, противно на позицията на всички останали ведомства от администрацията на САЩ, се противопоставя на предоставянето на Международния наказателен съд в Хага на доказателствата за престъпления, извършени от руските военни в Украйна.
Това пише американското издание New York Times.
Канада и Нидерландия подадоха съвместна декларация за намеса в делото за геноцид на Украйна срещу Русия в Международния наказателен съд (МНС)
САЩ не са ратифицирали Римския статут, с който беше създаден Международният наказателен съд като постоянен орган, оправомощен да разглежда обвинения във военни престъпления, престъпления срещу човечеството и геноцид. Американските политици се опасяваха, че този съд може да подведе под отговорност и американските военни. Дълго време Вашингтон блокираше и различни форми на сътрудничество с Международния наказателен съд, като например обмен на информация.
Русия също не е подписала Римския статут.
САЩ отдавна поддържат позицията, че гражданите на държави, които не са страни по договора, а това означава включително Русия, не трябва да бъдат подсъдими на МНС.
Когато избухна войната в Украйна, САЩ смекчиха позицията си. В края на миналата година Конгресът дори прие закон, който позволява сътрудничеството на САЩ с МНС по дела, "свързани със ситуацията в Украйна". Такова беше и намерението на администрацията на Байдън - поне за Държавния департамент, Министерството на правосъдието и разузнавателната общност. Единственото изключение остава Пентагонът, твърдят пред New York Times източници, предимно пожелали анонимност. Един от тях обаче е поименно посочен и той е широко известен - сенаторът републиканец Линдзи Греъм, посочва BBC.
Явно президентът Джо Байдън все още не е разрешил спора между ведомствата.
Това обаче пречи да започне по същество и по-сериозно разследването, започнато от главния прокурор на Международния наказателен съд Карим Хан след руското нахлуване преди една година.
europe
на 09.03.2023 в 17:34:00 #3Рибата в морето тия сложили тигана. Сега Геййчетата ще изключат тигана щото боса не дава.
NaskoZashtoto
на 09.03.2023 в 10:56:52 #2Истинските престъпници, които предизвикаха гражданската война в Украйна и насъскваха Киев за война с Русия няма да ги съдят, но няма да бъдат забравени.
stasi72
на 09.03.2023 в 09:54:35 #1Пентагонът се страхува да не създаде прецедент за последващо наказателно преследване на американските военни. В статията се цитират аргументите на американските разузнавателни служби, Министерството на правосъдието и Държавния департамент, които са в полза на предаването на материали. New York Times припомня, че Римският статут на МНС беше подписан от президента на САЩ Бил Клинтън през 2000 г., но документът не беше ратифициран. Администрацията на Доналд Тръмп наложи санкции срещу съдебни служители заради опит за разследване на възможни американски престъпления в Афганистан.